Jeśli jesteś początkującym Przedsiębiorcą i zastanawiasz się czy zostać podatnikiem VAT czynnym, sprawdź czy masz taki obowiązek i jakie związane są z tym korzyści i wymagania.
Czynnymi podatnikami VAT są co do zasady podmioty, których sprzedaż w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 000 zł (art. 113 ust 1 ustawy o VAT). Jeśli swoją działalność rozpocząłeś w trakcie roku podatkowego limit wyliczany jest proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności gospodarczej.
Sprawdź także czy rodzaj Twojej działalności nie powoduje konieczności rejestracji do VAT.
Ustawodawca przygotował dwie listy działalności, które mają wpływ na Twój status. Pierwsza z nich, wskazana w art.43 ustawy o VAT dotyczy działalności, które są podmiotowo zwolnione z VAT. W załączniku 12 ustawy o VAT mamy wskazane działalności, które od pierwszego dnia wymuszają rejestrację jako podatnik VAT czynny. Koniecznie przed wykonaniem pierwszej czynności gospodarczej sprawdź, do której grupy się zaliczasz.
Rejestracja – pierwszy krok do uzyskania statusu czynnego podatnika VAT
W celu rejestracji powinieneś skontaktować się z właściwym urzędem skarbowym. Wybierając urząd skarbowy kierujesz się adresem zamieszkania, w przypadku osób fizycznych, bądź też adresem siedziby, w przypadku podatników, którzy nie są osobami fizycznymi i składasz poprawnie wypełniony formularz VAT-R .
Korzyści – co zyskujesz będąc czynnym podatnikiem VAT
- Pomniejszasz VAT od sprzedaży o VAT od zakupów. Szczególnie jest to istotne w przypadku dużych inwestycji , gdyż otrzymujesz zwrot podatku VAT.
- Powiększasz grono odbiorców. Firmy będące VAT-owcami chętnie podejmują współpracę z czynnymi podatnikami VAT.
- Przeprowadzasz transakcje z kontrahentami zagranicznymi ‘bez VAT’.
Obowiązki – zadania jakie stoją przed Tobą – czynnym podatnikiem VAT
- Wystawianie poprawnych dokumentów sprzedaży: faktur, paragonów.
- Prowadzenie rejestru VAT sprzedaży, zakupu.
- Naliczanie i wysyłanie e-deklaracji VAT-7 .
- Comiesięczne wysyłanie pliku JPK_VAT.
- Rozliczenia z urzędem skarbowym z tytułu podatku VAT.
Comarch ERP XT – jak w 3 prostych krokach wypełnić obowiązki podatnika VAT czynnego
- Krok 1 – wystawiasz dokumenty sprzedaży , wprowadzasz dokumenty zakupu a program automatycznie umieszcza je w rejestrach VAT.
- Krok 2 – naliczasz i wysyłasz deklarację VAT-7.
- Krok 3 – wysyłasz plik JPK_VAT.
Zarówno deklarację VAT-7 jak również JPK_VAT wysyłasz elektronicznie i bezpiecznie przez Internet bezpośrednio z systemu Comarch ERP XT do systemów Ministerstwa Finansów.