Tarcza antykryzysowa podpisana przez prezydenta. Jaka pomoc dla firm?

2 kwietnia, 2020
Redakcja Comarch ERP XT
Tarcza antykryzysowa podpisana przez prezydenta. Jaka pomoc dla firm?

Wsparcie dla małych firm od rządu.

Pakiet ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową wszedł w życie. Chodzi o pomoc dla przedsiębiorców i pracowników dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Pakiet zakłada m.in. umorzenie składek ZUS z zachowaniem prawa do świadczeń, pożyczki, wypłatę świadczeń postojowych, czy możliwość obniżenia pracownikom wymiaru czasu pracy. Jakie rozwiązania przewidziano dla mikroprzedsiębiorców?

Zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące (marzec-maj)

Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek.

WAŻNE! Pomoc przeznaczona jest dla firm, które działały przed 1 lutego 2020. Jeśli przedsiębiorca osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych w wysokości ponad 2 mln euro, to nie będzie mógł skorzystać z tej formy pomocy. Wtedy przepisy nie uznają takiego przedsiębiorcy jako mikrofirmy, nawet jeśli zatrudnia do 9 osób. Wnioski ws. umorzenia składek można składać w ZUS (także elektronicznie) do końca czerwca.

Pożyczka z urzędu pracy w wysokości 5 tyś. zł

Pożyczka będzie musiała być spłacona w ciągu 12 miesięcy (spłatę trzeba będzie rozpocząć trzy miesiące po jej otrzymaniu), będzie nieoprocentowana.

WAŻNE! Jeśli firma przez trzy miesiące od otrzymania pożyczki nie zwolni pracowników to będzie mogła uzyskać jej umorzenie.

Dofinansowanie do zatrudnienia

Dofinansowanie wyniesie od 1300 do 2340 zł miesięcznie, będzie obejmowało także wypłatę składek na ubezpieczenia społeczne. Będzie bezzwrotne pod warunkiem, że pracodawca utrzyma zatrudnienie osób, na które dostanie wsparcie.

WAŻNE! Przedsiębiorca dostanie dofinansowanie (dla każdego zatrudnionego pracownika) w tym zakresie przez trzy miesiące (rząd dopuszcza możliwość przedłużenia tego okresu) pod warunkiem, że firma odnotuje spadek obrotów. Spadek obrotów definiowany jest następująco: nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dwóch kolejnych miesięcy w okresie po 01.01.2020 r., do łącznych obrotów z analogicznych dwóch miesięcy z roku ubiegłego w następstwie wystąpienia COVID 19, nie mniej niż o 25 %, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca w okresie po 01.01.2020 r., w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego. Dofinansowanie wyniesie: – 1300 zł na jednego pracownika (50% płacy minimalnej) oraz składki na ubezpieczenia społeczne należne od firmy, tj. ok. 300 zł, jeśli spadek obrotu wynosi od 30% do 50%, – 1820 zł na jednego pracownika (70% płacy minimalnej) oraz składki na ubezpieczenia społeczne należne od firmy, tj. ok. 400 zł, jeśli spadek o 50%-80%, – 2340 zł na jednego pracownika (90% płacy minimalnej) oraz składki na ubezpieczenia społeczne należne od firmy, tj. ok. 500 zł, jeśli spadek o 80% i więcej. Wnioski mogą być składane elektronicznie, do dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy.

Dopłata dla pracownika wysłanego na tzw. przestój

Firma, która nie będzie chciała zwolnić pracownika, ale nie ma dla niego chwilowo pracy, będzie mogła wysłać go na trzy miesiące do domu. Będzie mogła mu wtedy obniżyć wynagrodzenie, ale nie może być ono niższe niż płaca minimalna (2600 zł brutto). Przedsiębiorca dostanie wtedy dopłatę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dopłata wyniesie połowę tj. 1300 zł oraz składki na ubezpieczenia społeczne.

WAŻNE! Aby skorzystać z tej pomocy firma musi zanotować 15% spadek obrotów w dwóch miesiącach 2020 roku analogicznych do 2019 roku lub 25% spadek obrotów w dowolnym miesiącu 2020 roku w stosunku do poprzedniego miesiąca z 2020 roku. Wnioski o świadczenia z FGŚP należy złożyć do Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika z dopłatą do jego zatrudnienia

Firmy będą mogły na trzy miesiące obniżyć wymiar pracy do 80% normalnego czasu pracy (nie więcej niż do pół etatu), ale maksymalnie do takiego wymiaru, by pracownik zarabiał pensję minimalną. W tej sytuacji firma otrzyma dofinansowanie w wysokości 50% pensji pracownika oraz składki na ubezpieczenia.

WAŻNE! Wsparcie jest limitowane do kwoty 40% średniej pensji z IV kwartału 2019 roku. Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy będzie spadek obrotu (tak samo jak w dwóch poprzednich przypadkach). Wnioski należy składać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Z wszystkimi proponowanymi zmianami oraz przykładami ich wykorzystania można się zapoznać na stronach rządowych: https://www.gov.pl/web/rozwoj/pakiet-dot-tarczy-antykryzysowej-wszedl-w-zycie.

Comarch, jako producent systemów ERP, na bieżąco śledzi komunikaty ministerstwa dotyczące nowych przepisów w kontekście wprowadzania zmian w naszych systemach.

Comarch, jako producent systemów ERP, na bieżąco śledzi komunikaty ministerstwa dotyczące nowych przepisów w kontekście wprowadzania zmian w naszych systemach.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

5 czerwca, 2024
Wakacje od ZUS już wkrótce. Kogo będą dotyczyć?
Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów w wiosną tego roku. Przep...
Czytaj więcej ➔
21 maja, 2024
Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania
Jak zapewne wiesz, wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej formy opodatkowania. Pewnie już nawet przyzwyczaiłeś s...
Czytaj więcej ➔
13 maja, 2024
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności – najważniejsze informacje
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, pamiętaj, że możesz uzyskać wsparcie n...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down