Digitalizacja w małej firmie – oszczędność czasu i pieniędzy

26 maja, 2020
Redakcja Comarch ERP XT
Digitalizacja w małej firmie – oszczędność czasu i pieniędzy
Digitalizacja, czyli włączenie technologii cyfrowych w procesy zachodzące w firmie, to dziś nie tylko trend, ale wręcz konieczność, jeśli przedsiębiorstwo chce osiągnąć przewagę konkurencyjną. Bardzo istotnymi zaletami są także oszczędności: czasu i pieniędzy.

Nie bój się digitalizacji, czyli jak nowoczesne technologie pomagają w biznesie

W dobie pracy zdalnej trzonem biznesu stają się technologie IT, które wspomogą, a w wielu przypadkach nawet zastąpią dotychczasowe, tradycyjne metody radzenia sobie z codziennymi obowiązkami. Wprowadzenie takich zmian ma również na celu maksymalizację zysku firmy poprzez precyzyjne profilowanie oferty, szybką zmianę produktów, ofert, czy procesów, lepszą komunikację zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną oraz zapewnienie klientom nowych doświadczeń związanych ze współpracą z daną firmą. Proces digitalizacji wpływa także na styl pracy, w tym możliwość wykonywania obowiązków spoza biura, łatwiejsze księgowanie, czy kontrolowanie oraz analizowanie danych. To tylko kilka z szeregu korzyści.

Cyfryzacja (digitalizacja) to także zmiana sposobu myślenia o biznesie i otwartość na zmiany, przykładem może być np. przechowywanie danych w chmurze. Kiedyś wydawało się, że to możliwość przeznaczona tylko dla dużych firm, ponadto wiele z nich miało obawy związane z bezpieczeństwem. Tymczasem obecnie nawet te najmniejsze biznesy mogą korzystać z takiej możliwości i co więcej – coraz większa liczba przedsiębiorców przekonuje się do bezpieczeństwa tego rozwiązania.

Comarch od ponad 25 lat kreuje trendy technologiczne i posiada pakiet rozwiązań niezbędnych do cyfrowej transformacji każdego przedsiębiorstwa. W swoim portfolio ma nowoczesne systemy ERP i szereg aplikacji, które ułatwią firmie dokonanie niezbędnych zmian.

Systemy Comarch ERP są wyposażone w szereg udogodnień, takich jak automatyczna konfiguracja interefejsu, by użytkownik widział w pierwszej kolejności te opcje, z których korzysta najczęściej. System podpowiada też typowe ścieżki postępowania lub pomaga w szybkim dostępie do ostatnio używanych dokumentów. Taka cyfryzacja pozwala na maksymalne uproszenie i przyspieszenie pracy.

Te niewidoczne na pierwszy rzut oka operacje, jakie wykonuje za nas system, z czasem przekładają się na realne oszczędności czasu. Dodatkowo, eliminujemy w tych procesach tzw. błąd ludzki, co przekłada się na brak konieczności powtórnej pracy w danym procesie – potwierdza Jacek Krzaczek, Product Manager Comarch ERP XT.

Digitalizacja dla małych i dużych firm

Funkcjonalności są dostępne zarówno dla dużych firm korzystających z takich systemów, jak Comarch ERP XL, czy Comarch ERP Optima, jak i małych, a nawet mikroprzedsiębiorców, dla których przeznaczony jest system Comarch ERP XT.

Klienci Comarchu mają również możliwość skorzystania ze wspomnianej wcześniej usługi chmurowej. Polska Chmura Comarch zapewnia dostęp do zaawansowanych rozwiązań informatycznych bez konieczności ponoszenia dużych nakładów na własne serwery, czy licencje. Oprogramowanie jest instalowane na serwerach Comarch Data Center – nowoczesnego i bezpiecznego centrum danych zlokalizowanego w Polsce i w kilku innych krajach.

Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od rodzaju działalności, wymaga efektywnego zarządzania dokumentami – ich rejestracją i obiegiem wewnątrz firmy, ale także współpracy w tym zakresie z kontrahentami, czy prowadzącym księgowość biurem rachunkowym. Cyfryzacja pomaga w zapanowaniu nad tym procesem. Obsługa papierowych dokumentów jest czasochłonna, narażona na błędy, problematyczna jeśli chodzi o możliwości przechowywania stosu papierów. Skorzystanie z takich aplikacji jak Comarch DMS znacząco ułatwia te obowiązki. Aplikacja służy polepszeniu workflow w firmie poprzez modelowanie procesów i przepływu prac i zadań wewnątrz przedsiębiorstwa.

W firmach, gdzie przetwarza się sporo dokumentów kosztowych bardzo pomocne będzie skorzystanie z technologii optycznego rozpoznawania tekstu, którą zastosowano w aplikacji Comarch OCR. Dzięki tej usłudze wystarczy zrobić zdjęcie lub wczytać PDF, a aplikacja wprowadzi fakturę do rejestru kosztowego. W Comarch ERP XT można to zrobić także z poziomu aplikacji mobilnej.

Digitalizacja pomaga działom kadrowym

Aplikacje związane z rejestrowaniem czasu pracy, czy elektronicznymi wnioskami urlopowymi, docenią nie tylko pracownicy działów HR, menadżerowie, ale także wszyscy pracownicy danego przedsiębiorstwa. Jedną z nich jest Comarch TNA, usługa, która rejestruje czas pracy. Aplikacja stanowi także kanał komunikacji służący do zgłaszania delegacji, urlopów i innych nieobecności, co upraszcza obieg informacji, które trafiają bezpośrednio do modułu kadrowo-płacowego.

Jak już wspomnieliśmy o pracy działów kadrowych, to z pewnością przydatna będzie aplikacja Comarch HRM, która pomaga skutecznie zarządzać pracownikami, ich kwalifikacjami, urlopami, nieobecnościami i prowadzić system oceny pracowników.
Digitalizacja obejmuje także prowadzenia akt osobowych pracowników. Pracodawcy mogą to robić w formie elektronicznej. Dzięki digitalizacji teczek pracownika, wszystkie dokumenty dotyczące historii zatrudnienia mogą być gromadzone i zapisane przez oprogramowanie kadrowo-płacowe w jednym miejscu. Odpowiednio dobrany system ERP pozwoli na pełną archiwizację oraz gwarancję bezpieczeństwa danych. Systemy z rodziny Comarch ERP posiadają funkcjonalność elektronicznej teczki pracownika.

Digitalizacja obejmuje dzisiaj bardzo wiele dziedzin życia zarówno prywatnego, jak i biznesowego. Wydaje się, że kluczem do osiągnięcia sukcesu jest otwartość na zmiany i nowinki technologiczne. A te mają to do siebie, że nim się spostrzeżemy stają się częścią naszej codzienności, bez których nie wyobrażamy już sobie funkcjonowania.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

10 lipca, 2024
Spółka z o.o.  – jak optymalnie wypłacić pieniądze
Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. ma swoje wady i zalety. Jednym z powodów oporu przedsiębiorców do wybran...
Czytaj więcej ➔
5 lipca, 2024
Kasa fiskalna w działalności gospodarczej
Jednym z obowiązków, który może dotyczyć też i Ciebie, jest konieczność ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrujące...
Czytaj więcej ➔
5 czerwca, 2024
Wakacje od ZUS już wkrótce. Kogo będą dotyczyć?
Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów w wiosną tego roku. Przep...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down