Robotyzacja procesów biznesowych w małych przedsiębiorstwach

9 marca, 2020
Redakcja Comarch ERP XT
Robotyzacja procesów biznesowych w małych przedsiębiorstwach
Trend związany z robotyzacją zaczyna być coraz bardziej widoczny. Firmy przetwarzają coraz większe zbiory danych, muszą obsługiwać wiele procesów i dbać o przejrzyste prowadzenie wszelkiej dokumentacji.

Wykonywanie tego typu zadań jest dla pracowników często nieprzyjemnym, żmudnym obowiązkiem. Ponadto istnieje spore ryzyko popełnienia błędu, który może mieć poważne konsekwencje dla całej firmy. Dlatego przedsiębiorcy potrzebują rozwiązań, które pozwolą na sprawną obsługę tego typu obowiązków. Wtedy z pomocą przychodzi robotyzacja.

RPA (ang. Robotic Process Automation),  czyli robotyzacja procesów biznesowych, to wykorzystanie narzędzi informatycznych do wspierają pracowników firmy w ich codziennych obowiązkach. Oprogramowanie jest w stanie zastąpić powtarzalne i możliwe do zmierzenia czynności wykonywane przez człowieka, dzięki temu niweluje się ryzyko błędów i usprawnia funkcjonowanie firmy.

Każda firma dąży do uproszczenia procesów i automatyzacji wybranych działań. Dlatego wysoko cenione są rozwiązania pozwalające  na obsługę powtarzalnych czynności za pomocą jednego czy, dwóch kliknięć lub wręcz takie, w których oprogramowanie wykonuje prace za nas.

Robotyzacja nie tylko obniża koszty prowadzenia działalności, ale obniża też koszty poprzez automatyzację wykonania powtarzalnych zadań. Czynności okołobiznesowe zajmują bardzo dużo czasu: trzeba dbać np. o kontakt z dostawcami, złożyć zamówienie, wystawiać faktury, dopilnować realizacji zamówień, płatności. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu warto więc korzystać z rozwiązań, które mogą nam ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Robotyzacja w systemach ERP

Wielu przedsiębiorców zwraca uwagę na systemy do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), gdyż są one metodą na rozwiązanie wielu problemów związanych z prowadzeniem firmy.

Kiedy warto pomyśleć o wykorzystaniu robotów systemu ERP?

gdy chcemy aby pracownicy przeznaczali więcej czasu na produktywną pracę niż na żmudne, powtarzalne czynności,
gdy mamy kłopot ze znalezieniem odpowiedniej kadry,
gdy chcemy zwiększyć efektywność pracowników,
gdy chcemy zminimalizować ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego,
gdy chcemy zaoszczędzić pieniądze wydawane na procesy administracyjno-biurowe,
gdy chcemy poprawić dostęp do informacji,
jeśli chcemy zwiększyć szanse na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej dzięki wysokiej jakości bezbłędnie i terminowo wykonywanych procesów,
gdy profil działania naszej firmy zakłada konieczność pracy 24h na dobę i przetwarzania wielu zadań jednocześnie.

Więcej o robotach w systemach i produktach Comarch przeczytasz na stronie:  https://www.comarch.pl/erp/robotyzacja-procesow/

Jeszcze niedawno wydawało się, że robotyzacja jest dostępna tylko dla dużych firm, bo takie rozwiązania były kosztowne. Comarch dzięki swojemu blisko 26-letniemu doświadczeniu ma możliwość wykorzystania rozwiązań z dużych narzędzi, dużo mniejszym kosztem, w mniejszych organizacjach. Takim systemem jest Comarch ERP XT, który służy do zarządzania mikro i małymi przedsiębiorstwami.

Robotyzacja procesów biznesowych w systemie Comarch ERP XT

W Comarch ERP XT użyte roboty sprawiają, że program czasami „pomyśli” za użytkownika oraz wykona za niego pewne akcje. Inteligentne podpowiedzi podczas wystawiania dokumentów, wysyłki dokumentów do księgowości, czy wysyłki plików JPK i deklaracji do urzędów to tylko wybrane przykłady.

System na każdym kroku szuka miejsc i czynności, zwłaszcza w obszarze fakturowania, przy których za pomocą robota może wyręczyć pracownika i podpowiedzieć mu szybsze lub prostsze rozwiązanie.

Bardzo dobrym przykładem jest podpowiedź, z jakich funkcji najczęściej korzysta operator i wyciągnięcie ich na pulpit w taki sposób, aby kolejne ich użycie było jak najszybsze. System ma też możliwość komunikacji i wymiany danych z bankami, automatycznie proponowany jest najczęściej używany szablon wydruku faktury.

Operator systemu informowany jest o wszelkich ważnych terminach i akcjach do wykonania z nimi związanymi. Dzięki takiej opcji nie musi obawiać się, że np. nie zapłaci podatku w obowiązującym terminie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Comarch ERP XT https://www.erpxt.pl/ .

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

5 czerwca, 2024
Wakacje od ZUS już wkrótce. Kogo będą dotyczyć?
Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów w wiosną tego roku. Przep...
Czytaj więcej ➔
21 maja, 2024
Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania
Jak zapewne wiesz, wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej formy opodatkowania. Pewnie już nawet przyzwyczaiłeś s...
Czytaj więcej ➔
13 maja, 2024
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności – najważniejsze informacje
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, pamiętaj, że możesz uzyskać wsparcie n...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down