Sprawdź jak działa i wygląda Comarch ERP XT

Faktoring – rozwiązanie problemów z płynnością finansową

21 grudnia, 2020
Redakcja Comarch ERP XT
Faktoring – rozwiązanie problemów z płynnością finansową
Czy można mieć pieniądze na koncie już w dniu wystawieniu faktury? Brzmi to jak marzenie każdego przedsiębiorcy i remedium na problemy z płynnością finansową. Okazuje się jednak, że istnieje usługa, która to umożliwia. Faktoring, bo o nim mowa, umożliwiająca zamianę faktur na gotówkę bez konieczności oczekiwania na przelew od kontrahenta. Już niebawem faktoring online – będzie dostępny dla użytkowników Comarch ERP XT.

Czym jest faktoring?

Faktoring polega na wcześniejszym wypłaceniu przez firmę faktoringową (faktora) zaliczki z wystawionej kontrahentowi faktury z długim terminem płatności (np. 30-dniowym). Dzięki temu przedsiębiorca od razu dysponuje środkami finansowymi, które może wykorzystać w swoim biznesie – czy to na nagłe niespodziewane wydatki, na inwestycje, czy na pokrycie bieżącej działalności. W faktoringu chodzi przede wszystkim o przyspieszenie płatności. Pieniądze, które otrzymuje się od faktora to de facto zaliczka na poczet późniejszej wpłaty od kontrahenta. Nie ma to więc nic wspólnego z kredytem. Faktoring nie powoduje zadłużenia i nie wpływa na zdolność kredytową.

Ale to nie wszystko. Faktoring to tak naprawdę narzędzie do zarządzania wierzytelnościami, na które składa się nie tylko finansowanie faktur, ale również monitorowanie należności i weryfikacja kontrahentów. Faktor zdejmuje z Ciebie obowiązek monitorowania faktur, a po zgłoszeniu faktury do finansowania, sprawdzi, czy Twój kontrahent jest rzetelnym płatnikiem. 

Jak działa faktoring?

Poniżej prosty schemat współpracy przedsiębiorca-firma faktoringowa.

  1. Przedsiębiorca sprzedaje swojemu kontrahentowi towar lub usługę z uzgodnionym odroczonym terminem płatności (np. 30 czy 60 dni).
  2. Aby otrzymać pieniądze szybciej, przesyła do faktora kopię faktury wystawionej za tę usługę lub towar. Jednocześnie dokonuje cesji wierzytelności (czyli przekazuje faktorowi wszelkie prawa, również prawa do płatności dokonanej przez kontrahenta za fakturę).
  3. Faktor wypłaca przedsiębiorcy zaliczkę. Zazwyczaj jest to ok. 80-90% wartości faktury brutto lub 100% wartości faktury netto. W zależności od faktora pieniądze znajdą się na koncie w czasie od 15 minut do ok. 2 dni roboczych. Prowizja za przekazanie faktury do finansowania może być potrącona z zaliczki.
  4. Zgodnie z ustaleniami z cesji, kontrahent przelewa pieniądze na konto faktora.
  5. Faktor przelewa przedsiębiorcy pozostałą część faktury pomniejszoną o prowizję (jeśli nie potrącił jej wcześniej) oraz odsetki za ilość dni, o które płatność została przyspieszona.

Faktoring online – jest już dostępny dla użytkowników naszego systemu Comarch ERP XT. Niewątpliwą zaletą tej usługi jest maksymalne uproszczenie procesu. Nie trzeba udawać się do placówki stacjonarnej z plikiem papierowych zaświadczeń. Weryfikacja wniosku i wydanie decyzji trwa kilka minut, a całość procesu odbywa się w pełni online. Finansowanie faktur również odbywa się “samoobsługowo” i całkowicie online.

Artykuł powstał we współpracy z firmą SMEO.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

21 maja, 2024
Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania
Jak zapewne wiesz, wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej formy opodatkowania. Pewnie już nawet przyzwyczaiłeś s...
Czytaj więcej ➔
13 maja, 2024
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności – najważniejsze informacje
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, pamiętaj, że możesz uzyskać wsparcie n...
Czytaj więcej ➔
29 kwietnia, 2024
Czy rejestracja do VAT-EU dotyczy Ciebie?
Czym jest VAT-UE? Czy muszę się rejestrować do transakcji wewnątrzunijnych, skoro jestem zwolniony podmiotowo? Po co mi ...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down