Sprawdź jak działa i wygląda Comarch ERP XT

Rozwój rynku mobile w Polsce – zmiany, które przyniosą korzyści małym przedsiębiorcom?

28 lipca, 2020
Redakcja Comarch ERP XT
Rozwój rynku mobile w Polsce – zmiany, które przyniosą korzyści małym przedsiębiorcom?
Codzienna praca to nieustanna walka ze wskazówkami zegara. Coraz mniej czasu, coraz więcej zadań i coraz większa irytacja takim obrotem spraw. Prowadzenie własnej firmy, gdzie cała odpowiedzialność spoczywa na jednej osobie to nie lada wyzwanie. Wykonywanie zadań po godzinach pracy, nierzadko w weekendy czy dni świątecznie, czyli praca w czasie, który powinno się poświęcać rodzinie, znajomym, hobby – wydaje się, że prowadzenie własnego małego biznesu wymaga takiego poświęcenia. Poświęcenia oraz dostępności dla swoich pracowników i klientów praktycznie 24 godziny na dobę.

Na pomoc przychodzi ciągle rozwijająca się technologia, która ułatwia i usprawnia wiele zadań. Jako zwykli użytkownicy coraz częściej sięgamy do kieszeni nie po portfel, klucze czy kartę do bankomatu, ale po telefon. Nowoczesna technologia stała się tak przyjazna i mobilna, że praktycznie nie wyobrażamy sobie bez niej funkcjonowania w codziennym życiu. To samo dotyczy przedsiębiorców.

Jeszcze 5-10 lat temu nowością była coraz częstsza konieczność skorzystania z telefonu czy komputera. Teraz to niewyobrażalne, by nie korzystać z tych urządzeń. Kiedyś po wykonaniu usługi klient czekał na fakturę co najmniej kilka dni. Były oczywiście osoby bardziej przezorne noszące ze sobą bloczki faktur, ale zazwyczaj dostarczenie faktury musiało trochę potrwać. Później, kiedy powszechne stały się desktopowe programy ERP, najczęstszą praktyką był powrót do biura, wypisanie faktury, wydrukowanie oraz wysłanie do klienta. Obecnie przedsiębiorcy ścigają się z każdą godziną, a nawet minutą, bo wiedzą, że jeśli klient dostanie to, na co czeka, niemal od razu to oni będą lepiej postrzegani niż konkurencja, a klient wcześniej i chętniej zapłaci za taką usługę, a dodatkowo wybierze ich kolejnym razem.

Rynek mobile w Polsce

Według raportu „DIGITAL 2020: Poland” w styczniu 2020 roku w Polsce było 51,84 mln aktywnych planów komórkowych. Z Internetu mobilnego korzysta 92% internautów, a dzienny średni czas spędzany na urządzeniu mobilnym to 2 godz. 51 min.

Co to oznacza dla przedsiębiorców? Z pewnością wymaga to dostosowania się do zmieniającej rzeczywistości. Nie oznacza zaprzestania korzystania z  komputera całkowicie, ale wybrania rozwiązań, które można stosować wymiennie. Nawet jeśli posiadamy szybki, prosty i intuicyjny program do obsługi firmy w komputerze, to na telefonie prostą operację, jaką jest wystawienie faktury można zrobić równie wygodnie, ale nawet kilka razy szybciej. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy u klienta, on zadowolony ze współpracy zamawia kolejną część towaru. W trakcie rozmowy na smartfonie jesteśmy już w stanie wpisać jego zamówienie, kiedy jest skończone  „Zapisujemy i wysyłamy”, a chwilę później klient ma już fakturę na swojej skrzynce! Prosto i bez zbędnej straty czasu.

Oprócz wystawienia dokumentów sprzedażowych dzięki natywnej aplikacji na telefon możemy też oczywiście zaewidencjonować zakup, sprawdzić płatności, zweryfikować status nowego kontrahenta czy też sprawdzić aktualne analizy biznesowe.  Co jeszcze możemy usprawnić?

Otrzymujemy od naszego dostawcy fakturę za zakup jego towarów. Kto lubi wprowadzać takie dane do systemu – ręka w górę. Chętnych wielu nie będzie. Zazwyczaj dajemy je od razu do księgowości, ale jeśli prowadzimy dokładne analizy biznesowe to konieczność pojawienia się kosztów w systemie jest nieodzowna. Teraz możemy to zrobić znacznie szybciej. Wystarczy, że zrobimy zdjęcie, a system sam „odczyta” taki dokument, przyporządkuje kontrahenta, rozpozna kwoty i przypisze numer rachunku bankowego. Pozostaje tylko zapłacić. Tak właśnie działa aplikacja mobilna programu Comarch ERP XT: po zrobieniu zdjęcia dokument trafia na listę zapisów kosztowych, a analiza rentowności widoczna jest od razu na pulpicie aplikacji.

Zmiany, jakie niesie ze sobą rozwój cyfryzacji, dotykają każdego z nas. Coraz częściej korzystamy z naszych smartfonów i wykorzystujemy je do coraz większej liczby działań. Przedsiębiorcy, jeśli nie chcą zostać w tyle za konkurencją, również muszę wpisać się w ten trend. Nie tylko jest to modne, ale także konieczne, aby móc prowadzić swój biznes szybko i nowocześnie, a przy tym mieć możliwość ciągłego rozwoju i „łapania” tych jakże ważnych wolnych chwil.

Testuj za darmo
Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

21 maja, 2024
Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania
Jak zapewne wiesz, wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej formy opodatkowania. Pewnie już nawet przyzwyczaiłeś s...
Czytaj więcej ➔
13 maja, 2024
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności – najważniejsze informacje
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, pamiętaj, że możesz uzyskać wsparcie n...
Czytaj więcej ➔
29 kwietnia, 2024
Czy rejestracja do VAT-EU dotyczy Ciebie?
Czym jest VAT-UE? Czy muszę się rejestrować do transakcji wewnątrzunijnych, skoro jestem zwolniony podmiotowo? Po co mi ...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down