Sprawdź jak działa i wygląda Comarch ERP XT

Opodatkowanie branży BEAUTY

27 października, 2023
Krzysztof Niemiec
Opodatkowanie branży BEAUTY
Myślisz o zastaniu fryzjerem lub kosmetyczką? A może wiążesz swoją przyszłość z kosmetologią? W tym artykule omawiamy opodatkowanie działalności gospodarczej w branży beauty.

Branża beauty

Branża beauty jest zróżnicowana. W jej ramach można wskazać między innymi: salony kosmetyczne, fryzjerskie, ośrodki SPA, gabinety manicure, pedicure, depilacji, itp. Często właściciel takiej firmy prowadzi ją samodzielnie (np. gabinet masażu) lub z czasem zatrudnia lub współpracuje z innymi osobami. Niekiedy, jak w przypadku ośrodków SPA, start biznesu może wymagać większych nakładów, a w innym przypadku niższych np. manicure. Oczywiście jest to pewne uproszczenie, jednak wniosek jest taki, że dobór odpowiedniego opodatkowania nie wynika z zakresu świadczonych usług, ale z jej organizacji.

Fryzjer „na własnym”

W przypadku gdy świadczysz usługi fryzjerskie w swoim lokalu, nie masz kosztów związanych z jego wynajmem. Zakup sprzętu do wykonywania zawodu jest wydatkiem raczej jednorazowym – nie ponosisz go co miesiąc. W trakcie świadczenia usług wykorzystujesz oczywiście farby, odżywki lakiery czy ponosisz wydatki na media, jednak są one wkalkulowane w cenę Twojej usługi.

Można zatem przyjąć, że koszty związane z prowadzeniem działalności są znikome. W takim przypadku warto zastanowić się nad wyborem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jest to prosta forma opodatkowania, w której opodatkowujesz przychód, czyli kwotę jaką otrzymujesz od klientów. Do przychodu stosujesz stawkę 8,5%.

I właśnie stawka ryczałtu może sprawiać problemy. Niestety w ryczałcie stawkę stosujesz taką jaka jest odpowiednią dla rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Zasadniczo w branży beauty zastosowujesz stawkę 8,5%. Jeżeli dodatkowo sprzedajesz towary (np. odżywkę do włosów), to wówczas taką sprzedaż opodatkujesz stawką 3%.

Manicurzystka współpracująca z gabinetem

Często zdarza się, że rozpoczynając swoją działalność gospodarczą, tak naprawdę masz umowę z gabinetem innego przedsiębiorcy. Wówczas świadczysz usługi, ale nie na rzecz swoich klientów, ale na rzecz klientów tego przedsiębiorcy. W takim przypadku prawdopodobnie również wybierzesz ryczałt.

Może się jednak okazać, że w Twoim konkretnym przypadku, lepszą formą opodatkowania będą tzw. zasady ogólne (skala podatkowa). Ta forma opodatkowania ma tę zaletę, że opodatkowujesz dochód, a nie przychód – czyli koszty działalności mają wpływ na podatek. Co więcej pierwsze 30 000 zł w danym roku w ogóle nie jest opodatkowane (ale limit dotyczy łącznie wszystkich dochodów opodatkowanych skalą, w tym z umowy o pracę czy zlecenia), a nadwyżka ponad tę kwotę opodatkowana jest stawką 12%.

Dodatkowo możesz skorzystać z ulg i zwolnień, w tym z możliwości wspólnego rozliczenia z mężem, zastosowania ulgi na dzieci czy zwolnienia przychodów do kwoty 85 528 zł w przypadku wychowywania czwórki dzieci.

Jest jednak pewien haczyk. Jeżeli Twoje dochody przekroczą 120 000 zł w skali roku, od nadwyżki zapłacisz podatek w wysokości 32%.

Salon piękności

Przyjmijmy, że Twój biznes działa prężnie. Powiększasz zakres usług, współpracujesz z innymi fryzjerkami, pedicurzystkami, kosmetolożkami itp. To powoduje, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej wzrastają. Ryczałt może nie być odpowiednią formą opodatkowania. Jednak dochód jaki osiągasz, nie skłania Cię do wyboru zasad ogólnych.

Zostaje zatem podatek liniowy, czyli 19% podatek obliczany od dochodu. Stawka ta nie ulega zmianie wraz ze wzrostem dochodów – stąd jego nazwa.

Ta forma opodatkowania ma też swoje wady. Wybierając ją, nie będzie można opodatkować dochodów wraz z małżonkiem, czy skorzystać z ulgi na dzieci. 

Składka zdrowotna

Analizując formy opodatkowania nie można zapomnieć o składce zdrowotnej, która zwiększa (i to znacząco) obciążenia publiczno-prawne. W przypadku zasad ogólnych musisz się liczyć z oskładkowaniem na poziomie 9% dochodu. W przypadku podatku liniowego – składka wynosi 4,9% dochodu.

W przypadku ryczałtu jest to trochę bardziej skomplikowanie, gdyż wysokość składki jest stała, ale występująca w trzech kwotach, uzależnionych od wysokości osiągniętego przychodu. W 2023 roku wysokość składki zdrowotnej na ryczałcie wynosi:

376,16 zł miesięcznie – jeżeli przychody nie przekroczyły kwoty 60 000 zł w skali roku,
626,93 zł miesięcznie – jeżeli przychody mieściły się przedziale od 60 000 zł do 300 000
1128,48 zł miesięcznie – jeżeli przychody przekroczyły 300 000 zł.

Podatek VAT

Problemem w branży jest podatek od towarów i usług.

Po pierwsze zauważmy, że klientami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, lub taką działalność prowadzące, ale korzystają z tych usług dla swoich własnych potrzeb. A zatem rzadko się zdarza, że potrzebują faktury.

Rozpatrzmy teraz przykład kosmetyczki będącej czynnym podatnikiem VAT (pani Ola) i korzystającej ze zwolnienia podmiotowego w VAT (pani Iza). Przyjmijmy, że klientka ma zapłacić za zabieg 246 zł. W przypadku pani Oli, jej przychód wynosi 200 zł, a kwota 46 zł jest podatkiem VAT należnym, który musi zapłacić do urzędu skarbowego. Dodatkowo od przychodu musi zapłacić 8,5% ryczałtu. Zatem „na rękę” otrzymuje 183 zł. Pani Iza również otrzymuje 246 zł, ale podatku VAT nie płaci. Od przychodu odprowadza ryczałt i na rękę otrzymuje 225,09 zł. Aby konkurować z Panią Olą – Pani Iza obniża cenę za swoje usługi do kwoty 220 zł. Klient zapłaci mniej, a Pani Iza zarobi „na rękę” 201,30 zł, czyli więcej niż Pani Ola.

Kolejnym problemem, tym razem całej branży, jest to, że stawka VAT na usługi wynosi 23%. Jedynie fryzjerzy stosują obniżoną stawkę VAT w wysokości 8% – o ile oczywiście są czynnymi podatnikami podatku VAT.

Ostatnią rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę to kasa fiskalna. W przypadku usług fryzjerskich, kosmetycznych czy kosmetologicznych, już od pierwszej transakcji musisz posiadać kasę rejestrującą. Nie ma przy tym znaczenia czy jesteś podatnikiem VAT czynnym czy zwolnionym. Co ważne musi to być kasa online.

Podsumowanie

Wydaje się zatem, że modelowym rozwiązaniem (przynajmniej na początku działalności) jest brak rejestracji jako czynny podatnik VAT (korzystanie ze zwolnienia podmiotowego) i wybór formy podatkowania ryczałtem, ewentualnie skalą podatkową. Niestety musisz też kupić kasę fiskalną.
Krzysztof Niemiec
Doradca podatkowy (nr wpisu 12043) w Kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci spółka partnerska. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego na UEK.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

21 maja, 2024
Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania
Jak zapewne wiesz, wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej formy opodatkowania. Pewnie już nawet przyzwyczaiłeś s...
Czytaj więcej ➔
13 maja, 2024
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności – najważniejsze informacje
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, pamiętaj, że możesz uzyskać wsparcie n...
Czytaj więcej ➔
29 kwietnia, 2024
Czy rejestracja do VAT-EU dotyczy Ciebie?
Czym jest VAT-UE? Czy muszę się rejestrować do transakcji wewnątrzunijnych, skoro jestem zwolniony podmiotowo? Po co mi ...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down