Podatek liniowy jako forma opodatkowania – kiedy się opłaca, wady i zalety

1 czerwca, 2023
Redakcja Comarch ERP XT
Podatek liniowy jako forma opodatkowania – kiedy się opłaca, wady i zalety
Form opodatkowania dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej jest kilka, a wśród nich znajduje się także podatek liniowy. To rozwiązanie nie dla każdego będzie jednak korzystne, ale są sytuacje, kiedy naprawdę warto je rozważyć. Jakie są wady i zalety podatku liniowego i kiedy się on opłaca?

Czym jest podatek liniowy?

Podatek liniowy jest formą opodatkowania dochodów pochodzących z działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne. Z tego typu podatku mogą zatem skorzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby osiągające dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Podatkiem liniowym mogą być objęte także dochody wspólników spółek niebędących osobami prawnymi, czyli spółek cywilnych, jawnych lub partnerskich. Zeznanie roczne przy takim sposobie rozliczania składane jest na formularzu PIT-36L.

Z podatku liniowego nie mogą jednak skorzystać przedsiębiorcy, którzy w pierwszym roku swojej działalności świadczą usługi na rzecz swojego byłego albo obecnego pracodawcy. W takiej sytuacji będą rozliczani na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Również umowy o dzieło, czy umowy zlecenie nie podlegają pod tego typu opodatkowanie.

Przy czym najbardziej charakterystyczną cechą podatku liniowego jest jego stała stawka. W ten sposób bez względu na wysokość osiąganych dochodów, stawka podatkowa będzie miała zawsze taką samą wysokość – zarówno przy mniejszych, jak i przy większych dochodach. Przy podatku liniowym musisz obliczać i wpłacać zaliczki na podatek dochodowy. Można to robić co miesiąc lub w przypadku podatników rozpoczynających prowadzenie firmy albo mniejszych przedsiębiorstw – co kwartał.

Prowadź księgowość w prosty sposób z Comarch ERP XT – kontroluj koszty i przychody swojej firmy, wystawiaj faktury i przesyłaj dokumenty księgowe!

Stawka podatku liniowego

Stawka podatku liniowego wynosi 19%. Porównując ją do stawek innych form opodatkowania, nie jest ona wcale taka niska, jednak jest wiele sytuacji, kiedy takie rozwiązanie będzie korzystne. Przykładowo rozliczanie na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej, przewiduje wzrost stawki podatku z 12% (pierwszy próg podatkowy dochody do 120 tys. zł.) do 32% w drugim progu (drugi próg dochodowy – powyżej 120 tys. zł.).

Tym samym 19% podatku liniowego przy 32% w drugim progu dochodowym skali podatkowej wygląda już o wiele bardziej atrakcyjnie dla przedsiębiorców, którzy zarabiają więcej niż 120 tys. zł. Sprawa nie jest jednak taka prosta, ponieważ podatek liniowy ma swoje ograniczenia, o których warto wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz.

Podatek liniowy wady i zalety

Tak jak każda forma opodatkowania, czy to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, czy skala podatkowa, także stawka liniowa ma swoje wady i zalety.

Zalety podatku liniowego to:

opłacalność stawki 19% przy wysokich dochodach w alternatywie dla 32% drugiego progu podatkowego przy rozliczeniu na zasadach ogólnych
prosta i przejrzysta forma wyliczania podatku
możliwość odliczenia składek zdrowotnych (limit roczny na 2023 to 10 200 zł)
możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu

Wady podatku liniowego to:

nie można korzystać z wielu ulg podatkowych (np. ulgi na dziecko, ulgi rehabilitacyjnej czy ulgi internetowej)
nie można korzystać z preferencji dla osób samotnie wychowujących dziecko
brak możliwości rozliczenia PIT-u z małżonkiem
nieopłacalność 19% stawki podatkowej przy niskich zarobkach
brak kwoty wolnej od podatku
nie można łączyć dochodów z różnych źródeł

Warto jednak nadmienić, że oprócz składki zdrowotnej przy podatku liniowym odliczyć można od dochodu także:

ulgę na badania i rozwój
ulgę termomodernizacyjną
składki IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)
darowizny na edukację zawodową (odliczenie wynosi wyłącznie 6% dochodu)
ulgę na konsolidację
ulgę e-TOLL
ulgę abolicyjną
ulgę na robotyzację
ulgę na prototyp
ulgę IP BOX
ulgę na ekspansję
ulgę na nabycie terminala płatniczego
stratę podatkową

Przy czym płatnicy podatku liniowego, którzy nie osiągnęli dochodu rocznego w wysokości 2 mln euro, muszą prowadzić ewidencję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (KPiR). Ponadto jako liniowiec musisz prowadzić ewidencję wyposażenia i środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, imiennych kart przychodów pracowników oraz przeprowadzać spis z natury.

Forma opodatkowania podatkiem liniowym – dla kogo się opłaca

Nie trudno zauważyć, że podatek liniowy opłaca się szczególnie wtedy, gdy osiągasz dochody powyżej 120 tys. zł i zależy Ci na prostych zasadach opodatkowania. To również najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy nie masz dzieci i nie korzystasz z ulg podatkowych. Co ważne, w przeciwieństwie do ryczałtu, przy podatku liniowym można odliczyć koszty uzyskania przychodu. Na tym jednak nie koniec. Taki sposób opodatkowania będzie również korzystny dla osób, które posiadają dochody z innych źródeł – na przykład umowy o prace czy umowy o dzieło. Wtedy obok formularza PIT-36L musisz złożyć także PIT-37.

Zmiana formy opodatkowania

Jeśli po jakimś czasie okaże się, że wybrana forma opodatkowania nie jest jednak zbyt korzystna, to pamiętaj, że możesz dokonać w tym zakresie zmiany. Musisz to jednak zrobić w odpowiednim czasie. Przejście na podatek liniowy lub rezygnacja z niego na rzecz opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych czy rozliczenia na zasadach ogólnych – według skali podatkowej, jest możliwe dopiero po zamknięciu starego i rozpoczęciu nowego roku podatkowego. Oświadczenie o zmianie formy opodatkowania należy złożyć do 20 lutego. Można to zrobić w urzędzie skarbowym lub zdalnie poprzez system CEIDG – składając wniosek o zmianę danych firmy.

Pamiętaj, że z Comarch ERP XT możesz prowadzić zdalnie każdy rodzaj księgowości. Przy opodatkowaniu podatkiem liniowym masz do dyspozycji przede wszystkim Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR), a jeśli przychód Twojej firmy przekroczył 2 mln euro także Księgę Handlową – czyli pełną księgowość. Z oprogramowaniem Comarch ERP XT załatwisz wszystkie formalności związane z VAT oraz z ewidencją. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

5 czerwca, 2024
Wakacje od ZUS już wkrótce. Kogo będą dotyczyć?
Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów w wiosną tego roku. Przep...
Czytaj więcej ➔
21 maja, 2024
Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania
Jak zapewne wiesz, wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej formy opodatkowania. Pewnie już nawet przyzwyczaiłeś s...
Czytaj więcej ➔
13 maja, 2024
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności – najważniejsze informacje
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, pamiętaj, że możesz uzyskać wsparcie n...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down