Czwarta odsłona przepisów mających na celu ochronienie przedsiębiorców, miejsc pracy i konsumentów przed negatywnymi skutkami COVID-19 została podpisana przez prezydenta i tym samym weszła w życie. Co zakładają nowe przepisy?
Kluczowe rozwiązania ustawy:
- czasowe przepisy antyprzejęciowe dla ochrony polskich firm przed wykupem przez inwestorów spoza Europy i OECD,
- wsparcie budżetów samorządów,
- ułatwienia dotyczące przetargów,
- dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm,
- wakacje kredytowe,
- wsparcie utrzymania miejsc pracy,
- ułatwienia podatkowe.
Umorzenie mikropożyczki
Ważną zmianą dla mikroprzedsiębiorców, którzy otrzymali mikropożyczkę w wysokości 5 tys. zł, jest zniesienie obowiązku składania wniosku o jej umorzenie. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić jest prowadzenie działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.
Dopłaty do odsetek
Mikroprzedsiębiorcy będą mogli też ubiegać się o dopłaty do odsetek kredytu, który zaciągną w związku z trudną sytuacją, w jakiej się znaleźli. Umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do końca 2020 roku.
Szczegóły rozwiązania:
- banki będą udzielać przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19 kredytów, a do odsetek dopłaci BGK ze środków budżetu państwa,
- kredytów będą udzielały banki, które zawrą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego,
- adresatami są przedsiębiorcy oraz podmioty prowadzące działalność w sektorze podstawowej produkcji produktów rolnych,
- o takie kredyty będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy niezależnie od wielkości, przy czym wielkość przedsiębiorcy będzie warunkować wysokość uzyskanego wsparcia
- dopłaty będą wypłacane za okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od zawarcia umowy kredytu z dopłatą.
Wsparcie utrzymania miejsc pracy
- W tym celu m.in. doprecyzowano zasady wykonywania pracy zdalnej, umożliwiono pracodawcy (w czasie epidemii) wysyłanie pracownika na zaległy urlop, nawet bez jego zgody. Umożliwiono wypowiedzenie umów o zakazie konkurencji w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
- Ponadto wprowadzono ograniczenie odpraw i odszkodowań w przypadku ustania stosunku pracy, rozwiązania umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług.
- Dano możliwość zawieszenia (w określonych przypadkach) niektórych obowiązków dotyczących zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
- Umożliwiono otrzymanie wsparcia z FGŚP także przez te podmioty, które, pomimo spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, nie zdecydowały się na objęcie pracowników przestojem ekonomicznym albo obniżeniem wymiaru czasu pracy.
- Dano możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika lub objęcie pracownika przestojem ekonomicznym w przypadku istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń u pracodawcy w następstwie wystąpienia epidemii.
- Wprowadzono także zmiany dotyczące tzw. świadczenia postojowego. Osoby samozatrudnione, które były dodatkowo na etacie czy też zleceniu będą objęte postojowym. Tego typu przedsiębiorcy będą mogli trzykrotnie złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Dotyczy to w dużej mierze przedsiębiorców MŚP głównie z branży finansowej, handlowej i usługowej.
Wakacje kredytowe
Osoby, które straciły pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 maja b.r. otrzymały możliwość skorzystania z wakacji kredytowych na okres do trzech miesięcy.
Ze wszystkimi proponowanymi zmianami oraz przykładami ich wykorzystania można się zapoznać na stronach rządowych: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa.
Comarch, jako producent systemów ERP, na bieżąco śledzi komunikaty ministerstwa dotyczące nowych przepisów w kontekście wprowadzania zmian w naszych systemach.