Sprawdź jak działa i wygląda Comarch ERP XT

Tarcza Antykryzysowa – najważniejsze zmiany dla mikroprzedsiębiorców

24 maja, 2020
Redakcja Comarch ERP XT
Tarcza Antykryzysowa 3.0 wprowadziła kilka zmian dla mikroprzedsiębiorców, takich jak zmiana warunków przyznawania świadczenia postojowego, zmiany dotyczące zwolnień ze składek ZUS oraz zmianę warunków przyznawania mikropożyczki.

Świadczenie postojowe

Z tego świadczenia mogą skorzystać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i z powodu COVID-19 miały przestój w pracy. O pomoc mogą ubiegać się także osoby, które płacą składki w ramach Małego ZUS-u Plus oraz korzystają z Ulgi na start. Ponadto wprowadzono warunek rozpoczęcia działalności przed 1 kwietnia 2020 (wcześniej był to 1 lutego 2020).

Kwota wsparcia wynosi 1300 zł lub 2080 zł, jest to zależne m.in. od sposobu rozliczania podatku dochodowego.

Zwolnienie ze składek ZUS

Nowa odsłona Tarczy przyniosła dobre wiadomości dla osób samozatrudnionych i korzystających z tzw. ulgi na start.

Osoby samozatrudnione prowadzące działalność przed 1 kwietnia mogą uzyskać zwolnienie ze składek za kwiecień i maj o ile:

ich przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek przekraczał kwotę 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020,
dochód nie przekraczał 7 000 zł.

Osoby te uzyskają zwolnienie w wysokości składek obliczonych od najniższej podstawy ich wymiaru.

Z kolei korzystający z ulgi na start otrzymają umorzenie, jeśli:

ich przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie przekraczał kwoty 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020 albo
ich przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek przekraczał kwotę 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto za 2020, a dochód nie przekraczał 7 000 zł.

Zmiana warunków przyznawania mikropożyczki

Nowa ustawa wprowadza zmianę w zasadach udzielania pożyczki dla mikroprzedsiębiorcy na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Zmianie uległa data, przed którą mikroprzedsiębiorca ubiegający się o pożyczkę powinien prowadzić działalność gospodarczą, z 1 marca 2020 r. na 1 kwietnia 2020 r.

Ze wszystkimi proponowanymi zmianami oraz przykładami ich wykorzystania można się zapoznać na stronach rządowych: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa.

Comarch, jako producent systemów ERP, na bieżąco śledzi komunikaty ministerstwa dotyczące nowych przepisów w kontekście wprowadzania zmian w naszych systemach.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

22 lutego, 2024
Czy niedostosowanie się do obowiązku KSeF może być kosztowne?
Wprowadzenie obowiązkowego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) nie mogło obejść się bez możliwości stosowania p...
Czytaj więcej ➔
20 lutego, 2024
Uprawnienia w KSeF
Jedną z najważniejszych kwestii w KSeF pod względem praktycznym, będzie kwestia nadania odpowiednich uprawnień, czyli ok...
Czytaj więcej ➔
8 lutego, 2024
Estoński CIT - czym jest i dla kogo?
Wiesz co to estoński CIT? Może słyszałeś o nim, ale nie miałeś czasu zainteresować tym tematem? Z tego artykułu dowiesz ...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down