Sprawdź jak działa i wygląda Comarch ERP XT

Tarcza Antykryzysowa 4.0 weszła w życie. Jakie zmiany dla mikroprzedsiębiorców?

24 czerwca, 2020
Redakcja Comarch ERP XT
Czwarta odsłona przepisów mających na celu ochronienie przedsiębiorców, miejsc pracy i konsumentów przed negatywnymi skutkami COVID-19 została podpisana przez prezydenta i tym samym weszła w życie. Co zakładają nowe przepisy?

Kluczowe rozwiązania ustawy:

czasowe przepisy antyprzejęciowe dla ochrony polskich firm przed wykupem przez inwestorów spoza Europy i OECD,
wsparcie budżetów samorządów,
ułatwienia dotyczące przetargów,
dopłaty z budżetu państwa do oprocentowania kredytów bankowych dla firm,
wakacje kredytowe,
wsparcie utrzymania miejsc pracy,
ułatwienia podatkowe.

Umorzenie mikropożyczki

Ważną zmianą dla mikroprzedsiębiorców, którzy otrzymali mikropożyczkę w wysokości 5 tys. zł, jest zniesienie obowiązku składania wniosku o jej umorzenie. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić jest prowadzenie działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

Dopłaty do odsetek

Mikroprzedsiębiorcy będą mogli też ubiegać się o dopłaty do odsetek kredytu, który zaciągną w związku z trudną sytuacją, w jakiej się znaleźli. Umowy kredytu z dopłatą będą mogły być zawierane do końca 2020 roku.

Szczegóły rozwiązania:

banki będą udzielać przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami COVID-19 kredytów, a do odsetek dopłaci BGK ze środków budżetu państwa,
kredytów będą udzielały banki, które zawrą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego,
adresatami są przedsiębiorcy oraz podmioty prowadzące działalność w sektorze podstawowej produkcji produktów rolnych,
o takie kredyty będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy niezależnie od wielkości, przy czym wielkość przedsiębiorcy będzie warunkować wysokość uzyskanego wsparcia
dopłaty będą wypłacane za okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od zawarcia umowy kredytu z dopłatą.

Wsparcie utrzymania miejsc pracy

W tym celu m.in. doprecyzowano zasady wykonywania pracy zdalnej, umożliwiono pracodawcy (w czasie epidemii) wysyłanie pracownika na zaległy urlop, nawet bez jego zgody. Umożliwiono wypowiedzenie umów o zakazie konkurencji w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Ponadto wprowadzono ograniczenie odpraw i odszkodowań w przypadku ustania stosunku pracy, rozwiązania umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług.
Dano możliwość zawieszenia (w określonych przypadkach) niektórych obowiązków dotyczących zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Umożliwiono otrzymanie wsparcia z FGŚP także przez te podmioty, które, pomimo spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, nie zdecydowały się na objęcie pracowników przestojem ekonomicznym albo obniżeniem wymiaru czasu pracy.
Dano możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika lub objęcie pracownika przestojem ekonomicznym w przypadku istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń u pracodawcy w następstwie wystąpienia epidemii.
Wprowadzono także zmiany dotyczące tzw. świadczenia postojowego. Osoby samozatrudnione, które były dodatkowo na etacie czy też zleceniu będą objęte postojowym. Tego typu przedsiębiorcy będą mogli trzykrotnie złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Dotyczy to w dużej mierze przedsiębiorców MŚP głównie z branży finansowej, handlowej i usługowej.

Wakacje kredytowe

Osoby, które straciły pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 maja b.r. otrzymały możliwość skorzystania z wakacji kredytowych na okres do trzech miesięcy.

Ze wszystkimi proponowanymi zmianami oraz przykładami ich wykorzystania można się zapoznać na stronach rządowych: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa.

Comarch, jako producent systemów ERP, na bieżąco śledzi komunikaty ministerstwa dotyczące nowych przepisów w kontekście wprowadzania zmian w naszych systemach.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

22 lutego, 2024
Czy niedostosowanie się do obowiązku KSeF może być kosztowne?
Wprowadzenie obowiązkowego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) nie mogło obejść się bez możliwości stosowania p...
Czytaj więcej ➔
20 lutego, 2024
Uprawnienia w KSeF
Jedną z najważniejszych kwestii w KSeF pod względem praktycznym, będzie kwestia nadania odpowiednich uprawnień, czyli ok...
Czytaj więcej ➔
8 lutego, 2024
Estoński CIT - czym jest i dla kogo?
Wiesz co to estoński CIT? Może słyszałeś o nim, ale nie miałeś czasu zainteresować tym tematem? Z tego artykułu dowiesz ...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down