Ryczałt – kiedy się opłaca?

19 kwietnia, 2022
Krzysztof Niemiec
Ryczałt – kiedy się opłaca?
Opodatkowanie ryczałtem stało się bardzo popularne po zmianach wprowadzonych Polskim Ładem. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się on w branży IT, dla których to usług stawka podatku została zmniejszona do 12%. Poniżej przeanalizujemy w jakich przypadkach warto wybrać ryczałt.

Bez kosztów, ulg i kwoty wolnej…

W pierwszej kolejności ryczałt powinni rozważyć przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza nie generuje zbyt dużych kosztów. Zasadniczo dotyczy to tych, którzy świadczą usługi. Wybierając ryczałt pozbawiasz się bowiem kosztów podatkowych. Nie wpływają one zatem na wysokość podatku, który będziesz płacił. W przypadku kalkulacji ryczałtu nie uwzględnisz większości ulg (np. ulgi dla klasy średniej) jak również kwoty wolnej od podatku, która od tego roku wynosi 30 000 zł.

… i w różnych stawkach

Kolejnym elementem przy kalkulacji wyboru ryczałtu jest stawka tego podatku. Jest ona różna w zależności od świadczonej usługi. Przykładowo świadcząc usługi budowlane stawka ryczałtu wynosi 5,5%, ale jeżeli wynajmiesz swoją koparkę innej osobie, to przychód z najmu opodatkujesz stawką 8,5% (lub 12,5%, jeżeli przychód z najmu przekroczy 100 000 zł). 

W przypadku wolnych zawodów, takich jak księgowa, biegły rewident, czy tłumacz, stawka ryczałtu zależy od tego czy przedsiębiorcy Ci zatrudniają inne osoby wykonujące te usługi. Przykładowo księgowa, która nie zatrudnia innych księgowych jest opodatkowana stawką 17%, a ta, która zatrudnia (choćby na pół etatu) – 15%. 

Działalność handlowa

Zasada, że ryczałt jest opłacalny tylko przy działalności usługowej, nie jest zawsze spełniona. Fakt ponoszenia kosztów przez przedsiębiorców w działalności handlowej czy produkcyjnej odzwierciedla wysokość stawki ryczałtu. I tak przy działalności handlowej wynosi ona 3 % a przy wytwórczej – 5,5%.

Dokonując wyboru ryczałtu warto porównać, jak zapłacisz podatek od dochodu, z tym który zapłacisz od ryczałtu. Przykład

Pan Adam prowadzi kiosk. Koszty jego działalności wynoszą 40 000 zł, przychód 50 000 zł. W takim przypadku podatek na zasadach ogólnych (stawka 17%) wyniesie 1 275 zł[1]. W przypadku ryczałtu podatek wyniesie 1 750.

Składka zdrowotna

Zmiany wprowadzone Polskim Ładem powodują, że nie tylko zobowiązania podatkowe musisz brać pod uwagę przy wyborze formy opodatkowania. Dodatkowo będziesz musiał opłacać składkę zdrowotną, która stała się para-podatkiem. W przypadku zasad ogólnych składka wynosi 9% dochodu, a przy ryczałcie określona jest w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie[2]. W 2022 roku wynosi ono 6221,04 zł. Jednak jest ona zróżnicowana w zależności od wartości przychodów:

do 60 000 zł – zapłacisz 335,94 zł miesięcznie,
od 60 000 zł do 300 000 przychodów – zapłacisz 559,89 zł miesięcznie
powyżej 300 000 zł – zapłacisz 1007,81 zł miesięcznie.

Wróćmy do naszego przykładu. Gdyby Pan Adam wybrał ryczałt, powinien miesięcznie do swoich obciążeń publiczno-prawnych doliczyć składkę zdrowotną w wysokości 1007,81 zł miesięcznie (bo łącznie przychody przekroczą w roku 300 000 zł). Czyli łączna wartość zobowiązań publicznych[3] wyniesie 2 757,81 zł. Gdyby wybrał zasady ogólne łącznie zapłaciłby 2 600 zł (1 700 zł podatku i 900 zł składki zdrowotnej)

Jak wybrać?

Nie mam prostej odpowiedzi na to w jaki sposób ustalić odpowiednią formę opodatkowania dla własnej działalności. Sytuacje podatników mogą być różne np. wspólne rozliczenie z małżonkiem. Głównym jednak bodźcem do zastanawiania się nad ryczałtem są:

niskie koszty;
wysokie przychody, które przy ryczałcie zasadniczo nie wpłyną na wysokość składki zdrowotnej;
stawka ryczałtu jaką należy zastosować dla danego przychodu.

A to heca!

Dodatkowo, w ostatnich dniach rząd zapowiedział kolejne zmiany podatkowe. Podstawowa stawka podatkowa zostanie obniżona do 12%, przy czym zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej. Z zapowiedzi medialnych wynika, że przedsiębiorcy będą mogli ponownie dokonać wyboru formy opodatkowania na 2022 rok. Dotyczyć to będzie jednak tych, którzy wybrali ryczałt lub podatek liniowy.

[1] Przyjęto że roczny dochód wyniesie 120 000, uwzględniono kwotę wolną od podatku i nie uwzględniono ulgi dla klasy średniej.

[2] A dokładniej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego.

[3] Wpływ składek na ubezpieczenie społeczne został pominięty z uwagi na to, że w obu przypadkach może pomniejszać podstawę opodatkowania.

Krzysztof Niemiec
Doradca podatkowy (nr wpisu 12043) w Kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci spółka partnerska. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego na UEK.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

5 czerwca, 2024
Wakacje od ZUS już wkrótce. Kogo będą dotyczyć?
Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów w wiosną tego roku. Przep...
Czytaj więcej ➔
21 maja, 2024
Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania
Jak zapewne wiesz, wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej formy opodatkowania. Pewnie już nawet przyzwyczaiłeś s...
Czytaj więcej ➔
13 maja, 2024
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności – najważniejsze informacje
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, pamiętaj, że możesz uzyskać wsparcie n...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down