Z bonu można korzystać od 1 sierpnia 2020 roku, świadczenie jest ważne do końca marca 2022. Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Świadczenie jest w formie elektronicznej. Przysługuje na imprezę turystyczną, z której korzysta dziecko.
Bonem można zapłacić tylko w Polsce. Na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow znajduje się katalog podmiotów, w których można skorzystać z bonu.
Aby mieć możliwość skorzystania z bonu należy się zarejestrować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Można to zrobić m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub niektórych systemów bankowości internetowej.
Bon zostanie aktywowany po potwierdzeniu poprawności danych. Trzeba go okazać podczas rezerwacji pobytu w ośrodku turystycznym lub przy zakwaterowaniu.
Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, którzy chcą przystąpić do programu muszą mieć profil na platformie usług elektronicznych PUE ZUS, gdzie dopełnia się wszelkich formalności. Należy tutaj zarejestrować swoją działalność tj. złożyć oświadczenie w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny. Po zarejestrowaniu należy dodać swoją działalność do listy podmiotów turystycznych uczestniczących w programie.
Wszystkie dostępne czynności na platformie usług PUE ZUS wykonuje osoba wskazana przez właściciela podmiotu turystycznego, jako menadżer. Można także dodać osobę sprawującą funkcję recepcjonisty, który ma mniej uprawnień – może jedynie za pomocą aplikacji PUE ZUS obsługiwać przyjmowanie/realizowanie płatności.
Należy pamiętać, że bez dodania w PUE ZUS osoby sprawującej funkcję recepcjonisty nie będzie możliwe przyjmowanie płatności za pomocą bonu. Menadżer podmiotu turystycznego może wskazać jednego lub wielu recepcjonistów, którzy będą obsługiwali płatności. Może też wskazać siebie jako recepcjonistę, jeśli pełni obie te funkcje w podmiocie turystycznym.
Aby przyjąć płatność należy zalogować się na stronie bonturystyczny.zus.pl. Następnie turysta powinien podać otrzymany smsem kod obsługi płatności, a także podać kwotę, którą chce wykorzystać za dany pobyt. Po kliknięciu „Potwierdź i wyślij” turysta otrzyma smsem wiadomość z kodem potwierdzającym płatność. Po wpisaniu kodu i potwierdzeniu płatność zostanie zaakceptowana.
Aktualne informacje o Polskim Bonie Turystycznym są dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj/bonturystyczny.
Jacek Ulinowski, dyrektor Hotelu Pałac Alexandrinum , użytkownik systemu Comarch ERP XT, relacjonuje, że proces rejestracji na liście podmiotów mogących przyjmować płatności chwilę trwał, ale przebiegł bez większych problemów. Zwraca uwagę, że każdy z pracowników recepcji, kto nie miał profilu zaufanego musiał go założyć, by móc procedować bony i to jedyna komplikacja.
– Byliśmy gotowi zanim doszło do realizacji pierwszego bonu turystycznego – mówi.
Na pytanie, czy płatność bonem turystycznym jest prosta w realizacji, Jacek Ulinowski potwierdza i mówi, że na konto hotelu wpłynęły już nawet pierwsze pieniądze z ZUS, jeszcze przed terminem jaki ZUS sobie wyznaczył. Już w pierwszy weekend obowiązywania bonu byli turyści, którzy opłacali nim swój pobyt.
– Na razie nie jest to wielka skala, jest natomiast dużo zapytań. Bon wszedł w życie w połowie wakacji, więc trochę późno, ale z racji tego, że jest jeszcze długo ważny to z pewnością będzie chętnie wykorzystywany w przyszłości – uważa dyrektor Hotelu Pałac Alexandrinum.