Sprawdź jak działa i wygląda Comarch ERP XT

Obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych online dla kolejnych branż

16 stycznia, 2021
Redakcja Comarch ERP XT
Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa przedsiębiorców zostanie objęta obowiązkiem wymiany kasy fiskalnej na kasę online. Kogo dotyczą zmiany?

Wprowadzenie kas fiskalnych online uregulowano w znowelizowanej ustawie o podatku VAT oraz rozporządzeniu w sprawie kas fiskalnych. Nowelizacja weszła w życie 1 maja 2019 roku. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej są zobowiązani stopniowo wycofywać obecnie funkcjonujące kasy rejestrujące z zapisem elektronicznym i papierowym na nowy typ – kasy online. Cały proces podzielono na etapy.

System Comarch ERP XT obsługuje drukarki fiskalne online.

III etap wdrożenia kas fiskalnych online w związku z sytuacją związaną z pandemią koronawirusa przesunięto z 1 stycznia 2021 na 1 lipca 2021.

Dotyczy on świadczenia usług:

fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych,
budowlanych,
w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
prawniczych,
związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Z kolei wejście w życie IV etapu zaplanowano na 1 stycznia 2023 r. Wtedy obowiązek wymiany dotychczasowych kas rejestrujących na kasę fiskalną online będzie dotyczył podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Zakup kasy fiskalnej online

Podatnicy, którzy są zobowiązani do wymiany kas, mogą skorzystać z ulgi w wysokości 90% ceny jej zakupu netto, ale nie więcej niż 700 zł i z zastrzeżeniem, że zakup nastąpił przed upływem 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online przysługuje podatnikom, którzy:

znajdują się w wyżej wymienionych grupach przedsiębiorców i rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej w obowiązującym terminie,
przed zakupem kasy fiskalnej online nie korzystali z kas fiskalnych z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii.

Podatnicy VAT uprawnieni do skorzystania mogą kwotę ulgi:

odliczyć od podatku należnego w deklaracji VAT za bieżący okres, jeśli wartość ulgi nie przekracza podatku,
odliczyć od podatku należnego za okresy następne, jeśli wartość ulgi będzie wyższa od wartości podatku,
jeśli kwota ulgi będzie wyższa niż kwota podatku VAT, to mogą otrzymać zwrot różnicy na rachunek bankowy.

WAŻNE! Gdy podatnik dobrowolnie wymieni dotychczasową kasę na kasę fiskalną online, to nie ma prawa do skorzystania z ulgi.

Wprowadzenie nowego obowiązku związane jest z uszczelnianiem systemu podatkowego i walką z luką w VAT. Ponadto państwo chce zwiększyć liczbę płatności bezgotówkowych, wprowadzić nowy standard protokołu komunikacyjnego do centralnego repozytorium kas i możliwie szybko wycofać z eksploatacji przestarzałe urządzenia, których kontrola jest utrudniona.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

22 lutego, 2024
Czy niedostosowanie się do obowiązku KSeF może być kosztowne?
Wprowadzenie obowiązkowego stosowania Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) nie mogło obejść się bez możliwości stosowania p...
Czytaj więcej ➔
20 lutego, 2024
Uprawnienia w KSeF
Jedną z najważniejszych kwestii w KSeF pod względem praktycznym, będzie kwestia nadania odpowiednich uprawnień, czyli ok...
Czytaj więcej ➔
8 lutego, 2024
Estoński CIT - czym jest i dla kogo?
Wiesz co to estoński CIT? Może słyszałeś o nim, ale nie miałeś czasu zainteresować tym tematem? Z tego artykułu dowiesz ...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down