Obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych online dla kolejnych branż

16 stycznia, 2021
Redakcja Comarch ERP XT
Obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych online dla kolejnych branż
Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa przedsiębiorców zostanie objęta obowiązkiem wymiany kasy fiskalnej na kasę online. Kogo dotyczą zmiany?

Wprowadzenie kas fiskalnych online uregulowano w znowelizowanej ustawie o podatku VAT oraz rozporządzeniu w sprawie kas fiskalnych. Nowelizacja weszła w życie 1 maja 2019 roku. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej są zobowiązani stopniowo wycofywać obecnie funkcjonujące kasy rejestrujące z zapisem elektronicznym i papierowym na nowy typ – kasy online. Cały proces podzielono na etapy.

System Comarch ERP XT obsługuje drukarki fiskalne online.

III etap wdrożenia kas fiskalnych online w związku z sytuacją związaną z pandemią koronawirusa przesunięto z 1 stycznia 2021 na 1 lipca 2021.

Dotyczy on świadczenia usług:

fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych,
budowlanych,
w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
prawniczych,
związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Z kolei wejście w życie IV etapu zaplanowano na 1 stycznia 2023 r. Wtedy obowiązek wymiany dotychczasowych kas rejestrujących na kasę fiskalną online będzie dotyczył podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Zakup kasy fiskalnej online

Podatnicy, którzy są zobowiązani do wymiany kas, mogą skorzystać z ulgi w wysokości 90% ceny jej zakupu netto, ale nie więcej niż 700 zł i z zastrzeżeniem, że zakup nastąpił przed upływem 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji.

Ulga na zakup kasy fiskalnej online przysługuje podatnikom, którzy:

znajdują się w wyżej wymienionych grupach przedsiębiorców i rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej w obowiązującym terminie,
przed zakupem kasy fiskalnej online nie korzystali z kas fiskalnych z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii.

Podatnicy VAT uprawnieni do skorzystania mogą kwotę ulgi:

odliczyć od podatku należnego w deklaracji VAT za bieżący okres, jeśli wartość ulgi nie przekracza podatku,
odliczyć od podatku należnego za okresy następne, jeśli wartość ulgi będzie wyższa od wartości podatku,
jeśli kwota ulgi będzie wyższa niż kwota podatku VAT, to mogą otrzymać zwrot różnicy na rachunek bankowy.

WAŻNE! Gdy podatnik dobrowolnie wymieni dotychczasową kasę na kasę fiskalną online, to nie ma prawa do skorzystania z ulgi.

Wprowadzenie nowego obowiązku związane jest z uszczelnianiem systemu podatkowego i walką z luką w VAT. Ponadto państwo chce zwiększyć liczbę płatności bezgotówkowych, wprowadzić nowy standard protokołu komunikacyjnego do centralnego repozytorium kas i możliwie szybko wycofać z eksploatacji przestarzałe urządzenia, których kontrola jest utrudniona.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

5 czerwca, 2024
Wakacje od ZUS już wkrótce. Kogo będą dotyczyć?
Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów w wiosną tego roku. Przep...
Czytaj więcej ➔
21 maja, 2024
Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania
Jak zapewne wiesz, wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej formy opodatkowania. Pewnie już nawet przyzwyczaiłeś s...
Czytaj więcej ➔
13 maja, 2024
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności – najważniejsze informacje
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, pamiętaj, że możesz uzyskać wsparcie n...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down