Nowy Ład 2.0 a forma opodatkowania w 2022 roku

27 czerwca, 2022
Krzysztof Niemiec
Nowy Ład 2.0 a forma opodatkowania w 2022 roku
15 czerwca opublikowano ustawę zmieniającą Nowy Ład podatkowy. Jedną z najważniejszych zmian jest umożliwienie – w niektórych przypadkach – ponownego wyboru formy opodatkowania. Poniżej wskażemy kiedy, i w jaki sposób, będziesz mógł tego dokonać.

Kto może zmienić formę opodatkowania

Tylko przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, będą mogli ponownie wybrać formę opodatkowania na 2022 r. Właściwie nie tyle wybrać, co zrezygnować ze swojego wyboru i opodatkować dochód skalą podatkową – czyli na zasadach ogólnych. Nie będziesz mógł zatem wybrać podatku liniowego czy ryczałtu, jeżeli w 2022 roku stosujesz już skalę. Tak samo nie będziesz mógł wybrać ryczałtu, jeżeli wybrałeś podatek liniowy – i na odwrót.

Czy warto rezygnować z ryczałtu?

Wprawdzie stawka podatku na zasadach ogólnych będzie obniżona do 12%, to niekoniecznie może Ci się opłacać przejście na zasada ogólne. Przykładowo świadcząc usługi informatyczne opodatkowane ryczałtem 12% i nie mając kosztów, oddasz państwu 28 318,68 zł (ryczałt – 21 600 zł, składka zdrowotna – 6 718,68 zł). Stosując zasady ogólne kwota ta wyniesie 50 700 zł (PIT – 34 500 zł, składka zdrowotna – 16 200 zł).

Jak widać analizę opłacalności przejścia na zasady ogólne musisz oprzeć na czterech parametrach:

wysokość przychodów
wysokości kosztów
wysokość składki zdrowotnej, pamiętając, że przy ryczałcie jest ona określona w stałej kwocie, natomiast na zasadach ogólnych płacisz 9% od dochodu.

Dodatkowo na Twój wybór może mieć możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub z dzieckiem, jeżeli jesteś osobą samotnie je wychowującym – tak, tak, możliwość wspólnego rozliczenia z dzieckiem została przywrócona!

Kiedy możesz zrezygnować z ryczałtu?

W przypadku ryczałtu będziesz miał do wyboru dwa sposoby rezygnacji z niego:

już w sierpniu 2022 roku, wówczas ryczałt stosujesz tylko do dochodów styczeń – czerwiec, a do pozostałych zasady ogólne;
w zeznaniu rocznym, jeżeli kalkulacja za cały 2022 rok (nie zapominaj o składce zdrowotnej!) wskaże, że bardziej opłaca Ci się skala podatkowa.

Uwaga 1: rezygnując z ryczałtu już w sierpniu nie będziesz miał możliwości zrezygnować z opodatkowania pierwszego półrocza, czyli nie będziesz mógł skorzystać z drugiej opcji. Oznacza to, że albo w 2022 roku pół roku opodatkowujesz ryczałtem, a kolejne pół zasadami ogólnymi, albo dopiero po zakończeniu roku całość opodatkujesz skalą podatkową.

Uwaga 2: wybierając opodatkowanie na zasadach ogólnych już w sierpniu, nie będziesz mógł rozliczyć się za 2022 rok z małżonkiem lub z dzieckiem. Ulga ta przeznaczona jest wyłącznie dla osób, które nie stosują opodatkowania ryczałtowego w danym roku.

Uwaga 3: korzystając opodatkowanie od sierpnia będziesz mógł zastosować całą kwotę wolną od podatku. Jeżeli zatem w drugiej połowie Twoje dochody nie przekroczą 30 000 zł nie zapłacisz podatku PIT (ale składki zdrowotne już tak).

Sposób przejścia na zasady ogólne

Z uwagi na dwa terminy wyboru ryczałtu, wprowadzono dwa sposoby jego wyboru.

Jeżeli zdecydujesz na przejście na zasady ogólne już w lipcu, do 22 sierpnia musisz złożyć oświadczenie w tej sprawie. Sugerujemy by zmiany dokonać w formie papierowej, a nie przez CEIDG, ponieważ ta druga opcja nie została przewidziana w przepisach. Taka zmiana będzie również powodowała wybór zasad ogólnych w 2023 roku, chyba że do 20 lutego ją zmienisz.

Natomiast wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych za cały rok dokonasz w zeznaniu PIT-36, składanym w 2023 roku. Pamiętaj tylko, że nie możesz złożyć wcześniej zeznania PIT-28, w którym wykażesz przychód z działalności. Taki wybór formy opodatkowania – czyli poprzez złożenie zeznania PIT-36 – nie spowoduje, że w 2023 roku będziesz opodatkowany na zasadach ogólnych. Nadal obowiązywał Cię będzie ryczałt. Aby zmienić formę opodatkowania w 2023 rok musisz złożyć oświadczenie do 20 lutego 2023 roku.

W obu przypadkach będziesz musiał zaprowadzić księgę przychodów i rozchodów, przy czym przy pierwszej opcji będzie ona obejmowała okres lipiec- grudzień 2022, a w drugiej cały 2022 rok.

Podatek liniowy

W przypadku podatku liniowego nie masz możliwości zrezygnowania z niego w trakcie roku. Musisz go opłacać do końca 2022 r. Jednak, podobnie jak w przypadku ryczałtu, będziesz mógł zmienić formę opodatkowania na zasady ogóle składając odpowiednie zenanie, czyli PIT-36, a nie PIT-36L.

Pamiętaj jednak, że zmiana formy opodatkowania za 2022 roku spowoduje, że zapłacisz większą składkę na ubezpieczenia zdrowotne. W przypadku podatku liniowego stawka wynosi 4,9%, natomiast na zasadach ogólnych jest to 9% dochodu.

To, jaką formę opodatkowania powinieneś wybrać za 2022 rok, czyli czy pozostać na rozliczeniu linowym czy przejść na zasady ogólne, ustalisz już po jego zakończeniu.

Zmiana formy opodatkowania na zasady ogólne, poprzez złożenie zeznania PIT-36, nie spowoduje zmiany form opodatkowania na 2023 r. Tej będziesz musiał dokonać do 20 lutego 2023 r. W przeciwnym razie 2023 rok opodatkujesz podatkiem liniowym.

Krzysztof Niemiec
Doradca podatkowy (nr wpisu 12043) w Kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci spółka partnerska. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego na UEK.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

10 lipca, 2024
Spółka z o.o.  – jak optymalnie wypłacić pieniądze
Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. ma swoje wady i zalety. Jednym z powodów oporu przedsiębiorców do wybran...
Czytaj więcej ➔
5 lipca, 2024
Kasa fiskalna w działalności gospodarczej
Jednym z obowiązków, który może dotyczyć też i Ciebie, jest konieczność ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrujące...
Czytaj więcej ➔
5 czerwca, 2024
Wakacje od ZUS już wkrótce. Kogo będą dotyczyć?
Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów w wiosną tego roku. Przep...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down