Mała firma: Jednoosobowa działalność gospodarcza na początek

4 czerwca, 2018
Redakcja Comarch ERP XT
Mała firma: Jednoosobowa działalność gospodarcza na początek
Zarówno praca na etacie, jak i praca na własny rachunek mają swoich zwolenników. Praca na etacie bardzo często kojarzona jest ze stabilnością, a własna działalność gospodarcza z możliwością rozwijania biznesu według własnych zasad. Przygotowaliśmy krótki poradnik dla osób, które rozważają założenie swojej pierwszej działalności.

Kiedy nie trzeba zakładać firmy?

Przyjmowanie dodatkowych zleceń poza pracą czy początki wprowadzania swojej działalności na rynek i realizacja pierwszych zleceń nie wiążą się z obowiązkiem natychmiastowego zakładania firmy. Obowiązek założenia firmy spoczywa na osobie fizycznej, która zarabia więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli – w 2018 roku – 1050 zł. Osoba fizyczna, która zarabia mniej niż 1050 zł, jest zobowiązana jedynie do prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży.

Warto zaznaczyć, że istnieją trzy obszary działalności, które zwalniają z rejestrowania działalności gospodarczej. Są to agroturystyka, produkcja wina przez rolników oraz handel detaliczny rolników.

Prowadzenie niezarejestrowanej firmy to czyn karalny i grozi wysokimi karami finansowymi, które przewyższają koszty legalnego prowadzenia firmy.

Jednoosobowa działalność gospodarcza na początek

W momencie przekroczenia progu 1050 zł czy też podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej, trzeba wybrać rodzaj firmy. Wybór ten określi, jakie formalności należy dopełnić. Najpopularniejsza i najprostsza forma wybierana przez młodych przedsiębiorców to jednoosobowa działalność gospodarcza. Aby założyć taką działalność, wystarczy być osobą pełnoletnią.

Warto pamiętać, że zakładając jednoosobową działalność przedsiębiorca odpowiada za nią własnym majątkiem – , nie da się rozdzielić funduszy na prywatne i firmowe. Z drugiej strony wybranie jednoosobowej działalności gospodarczej, szczególnie dla młodego przedsiębiorcy, wiąże się z licznymi zaletami. Założenie działalności jest bezkosztowe, obsługa oraz obowiązki sprawozdawcze są ograniczone w porównaniu do innych rodzajów, a otwieranie, zawieszanie i likwidacja firmy są elastyczne.

Zakładanie małej firmy przez internet

Założenie własnej działalności jest proste i wygodne. Wypełniając jeden formularz CEIDG (Centralna ewidencja i informacja o działalności gospodarczej) i podając w nim dane osobowe, dane firmy oraz sposób rozliczania podatku, przyszły przedsiębiorca jednocześnie zgłasza:

wpis do krajowego rejestru urzędowego REGON,
oświadczenie o wyborze podatkowania,
zgłoszenie do ZUS
wniosek o NIP.

Wniosek można złożyć przez internet, ale składający musi posiadać podpis elektroniczny. Nie oznacza to, że trzeba osobiście pojawić się w urzędzie (od 2011 roku może to być każdy urząd gminy, niezależnie od zameldowania), można taki wniosek wysłać pocztą.

Poprawna rejestracja formularza CEIDG oznacza bezpośrednio rejestrację firmy. Kolejny krok w celu dopełnienia formalności to wizyta w urzędzie skarbowym , w którym należy zarejestrować się jako podatnik VAT. Ostatni ważny element zakładania firmy to zgłoszenie do ZUS, ale można to zrobić przy składaniu pliku CEIDG. Jeśli jednak nie wypełni się wcześniej tych formalności, trzeba w terminie do 7 dni złożyć druk zgłoszeniowy.

Założenie małej firmy oraz księgowość online

Wraz ze zmianami w prawie oraz rozwojem technologii coraz więcej formalności przedsiębiorca może dopełnić online. Po założeniu działalności kolejnym ważnym aspektem jest fakturowanie oraz księgowość. Warto zainteresować się możliwościami programów do fakturowania zintegrowanych z wymaganiami polskiego prawa np. Comarch ERP XT.

Program Comarch ERP XT w podstawowej wersji pomaga w wystawianiu faktur VAT, faktur proforma czy zaliczkowych, jak również w generowaniu JPK, co od tego roku jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Wraz z rozwojem działalności program można rozszerzać o kolejne moduły, takie jak np. magazyn czy analizy i raporty. Program Comarch ERP XT został przygotowany dla mikro- i małych przedsiębiorców, jest również dostępny w aplikacjach do fakturowania na urządzenia z Androidem oraz iOS. Każdy przedsiębiorca może przetestować go za darmo.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

10 lipca, 2024
Spółka z o.o.  – jak optymalnie wypłacić pieniądze
Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. ma swoje wady i zalety. Jednym z powodów oporu przedsiębiorców do wybran...
Czytaj więcej ➔
5 lipca, 2024
Kasa fiskalna w działalności gospodarczej
Jednym z obowiązków, który może dotyczyć też i Ciebie, jest konieczność ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrujące...
Czytaj więcej ➔
5 czerwca, 2024
Wakacje od ZUS już wkrótce. Kogo będą dotyczyć?
Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów w wiosną tego roku. Przep...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down