Kasowy PIT

27 listopada, 2024
Krzysztof Niemiec
Kasowy PIT
W Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem kasowego PIT, czyli regulacji, dzięki którym podatek dochodowy będzie płacony w momencie otrzymania pieniędzy od kontrahenta. Czy metoda ta będzie dla Ciebie korzystna? Poniżej wskazuję główne jej zasady.

Kto będzie mógł stosować kasowy PIT

Kasowy PIT skierowany jest do podatników mniejszych niż mikro przedsiębiorca, gdyż będą mogli go stosować ci, których przychody za zeszły rok nie przekroczyły 250 000 euro (w przeliczeniu o kurs NBP z pierwszego dnia roboczego października) i którzy nie prowadzą ksiąg handlowych.  A zatem pierwszym ograniczeniem będzie wysokość przychodów.

Z uzasadnienia do tego projektu wynika, że ograniczeniem będzie też sposób prowadzenia działalności gospodarczej. Wskazano bowiem że samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej to prowadzenie jej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. A zatem wspólnicy spółek cywilnych i jawnych nie będą mogli skorzystać z tej metody.

Na szczęście samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej nie oznacza, że musisz ją wykonywać sam. Nadal będziesz uprawniony do tej metody rozliczania podatku, jeżeli zatrudniasz pracowników czy zleceniobiorców.

Zgłoszenie

Ostatnim warunkiem do skorzystania z tej metody będzie konieczność zgłoszenia tego zamiaru naczelnikowi urzędu skarbowego. I podobnie jak w przypadku wyboru formy opodatkowania będziesz musiał to zrobić na początku roku – do 20 lutego. Zwróć uwagę, że projekt ustawy nie wiąże tego z momentem osiągnięcia pierwszego przychodu (jak to mam miejsce w przypadku wyboru formy opodatkowania).  Najczęściej jednak oba te terminy będą się ze sobą pokrywać.   

Przykład

Pan Waldemar prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jego przychód w 2024 roku nie przekroczyły limitu 250 000 euro. W 2025 roku planuje wybrać metodę kasową oraz przejść na podatek liniowy. Pierwszy przychód osiągnął w marcu 2025 roku. Tym samym do 20 lutego musi zgłosić chęć wyboru kasowego PIT, a do 20 kwietnia może wybrać formę opodatkowania.

Zasady kasowego PIT

Zasadą rozliczania podatku metodą kasową będzie uwzględnienie przychodu w miesiącu, w którym podatnik otrzymał wynagrodzenie wynikające z faktury. Czyli przychód będzie rozpoznawany z chwilą wpływu pieniędzy na konto a nie, tak jak jest obecnie z chwilą wystawienia faktury. Konsekwencją tego będzie weryfikowanie daty otrzymania płatności.

Wybierając tę metodę, również koszty będziesz rozliczał w okresie, w którym dokonałeś płatności.

Przykład

Pani Iwona wybrała metodę kasową. W lutym 2025 roku wystawiła fakturę na kwotę 30 000 zł. Płatność otrzymała w dniu 31 marca 2025 roku. Podatek dochodowy zostanie przez nią rozliczony w marcu, a zatem zaliczkę na podatek wpłaci do 20 kwietnia. Jednocześnie Pani Iwona poniosła koszt związany z wykonaniem usługi w wysokości 10 000 zł. Koszt ten był udokumentowany fakturą z dnia 20 lutego i terminem płatności do 31 marca. Pani Iwon zapłaciła tę fakturę w kwietniu. W związku z tym do kosztów zaliczy ją w kwietniu.

Limit 2-ch lat

Bardzo ważną zasadą będzie też to, że kasowy PIT zastosujesz maksymalnie do dwóch lat. Nie oznacza to, że tylko przez dwa lata masz prawo korzystać z tej metody. Chodzi o to, że jeżeli za fakturę nie otrzymasz płatności przez 2 lata to i tak będziesz musiał ją opodatkować.

Przykład

Pan Waldemar, z pierwszego przykładu, od 2025 roku rozlicza się metodą kasową. W dniu 12 lutego 2025 roku wystawił fakturę. Niestety nie został ona opłacona do końca lutego 2027 roku. W związku z tym w lutym 2027 roku Pan Waldemar musiał wykazać tę fakturę do opodatkowania.

Przypadki niestosowania metody kasowej

Wybór kasowego PIT nie oznacza, że wszystkie transakcje będziesz rozliczał tą metodą.

Zwróć uwagę, iż w powyższych przykładach opisywałem relacje pomiędzy przedsiębiorcami. Wynika to z tego, że kasowy PIT nie działa w przypadku transakcji z osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Przykładowo przedsiębiorca prowadzący sklep spożywczy najprawdopodobniej nie zastosowuje kasowego PIT, gdyż jego odbiorcami są osoby nieprowadzące działalności gospodarczej.

Konsekwencją tego jest również fakt, że kasowy PIT będzie miał zastosowanie do transakcji potwierdzonych fakturami. Co więcej przepis wskazuje, że dotyczy on faktur wystawionych w terminach określonych w ustawie. Zdarza się jednak, że faktura zostanie wystawiona z opóźnieniem. Wydaje się, że wówczas nie możesz rozliczać jej tą metodą.

Kolejnym przypadkiem, gdy nie zastosowujesz kasowego PIT, jest transakcja z podmiotem powiązanym. Jeżeli sprzedaż swoją usługę do spółki, w której jesteś wspólnikiem przychód rozpoznasz na zasadzie memoriałowej – czyli tak jak dotychczas z dniem wystawienia faktury. Płatność nie będzie miała znaczenia.

Warto też zwrócić uwagę, że metoda kasowa nie znajdzie zastosowania w przypadku sprzedaży środków trwałych. W tym wypadku przychód powstanie memoriałowo – tj. z chwilą wystawienia faktury

Zaliczki

Zaliczki nie stanowią przechodu. Oznacza to, że z chwilą ich otrzymania nie zapłacisz podatku. Dopiero po wykonaniu usługi czy sprzedaży towaru, przychód rozpoznasz w całości, nawet jeżeli płatność otrzymałeś wcześniej.

I, jak pewnie już podejrzewasz, w przypadku kasowego PIT, zasada ta nie ma zastosowana. Skoro oplotkowujesz otrzymane pieniądze to i zaliczki będziesz musiał opodatkować.

Podsumowanie

Czy zatem metoda ta będzie korzystna dla przedsiębiorców? Wydaje się że nie dla wszystkich. Powinni ją wybrać ci, którzy mogą mieć problem z otrzymaniem płatności od kontrahentów. Jednak, gdyby wiadomo było, od kogo nie otrzymasz płatności to byś nie zawierał z nim kontraktu. Dodatkowo nie wszystkie przychody mogą korzystać z tej metody korzystać co powoduje, że i tak będziesz musiał weryfikować, kiedy ją zastosować, a kiedy nie.

Charakter tego rozwiązania jest zbliżony do metody kasowej w podatku VAT, a ta nie jest za bardzo popularna wśród podatników. Warto jednak wiedzieć, że taka metoda będzie dostępna.

Jeżeli zastanawiasz się nad przyszłym rozliczaniem podatku dochodowego metodą kasową, wybierz do tego sprawdzony i zawsze zgodny z przepisami system Comarch ERP XT!

W ramach modułu Księga Podatkowa i Ryczałt poprowadzisz i rozliczysz swoją działalność w oparciu o ryczałt ewidencjonowany lub poprzez Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, a to wszystko za pomocą przeglądarki internetowej.

W systemie Comarch ERP XT możesz nie tylko samodzielne prowadzić swoją własną firmę, ale również współpracować internetowo z wybranym biurem rachunkowym. System umożliwia dwukierunkową wymianę dokumentów oraz danych z biurem rachunkowym pracującym na systemie Comarch ERP Optima. Użytkownik może wysyłać wprost ze swojego systemu do biura faktury sprzedaży oraz dokumenty kosztowe. Biuro może natomiast przesyłać informacje o płatnościach podatkowych oraz o wystawionej fakturze za usługi księgowe.

Krzysztof Niemiec
Doradca podatkowy (nr wpisu 12043) w Kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci spółka partnerska. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego na UEK.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

9 grudnia, 2024
Wakacje od ZUS już w… styczniu
Wraz z początkiem listopada zaczęły obowiązywać tzw. wakacje od ZUS, czyli możliwość nieopłacenia przez przedsiębiorców ...
Czytaj więcej ➔
2 grudnia, 2024
Możesz słono zapłacić za najem!
Fiskus przeprowadził akcję polegającą na weryfikacji przedsiębiorców zwolnionych z VAT, którzy dodatkowo wynajmują miesz...
Czytaj więcej ➔
21 listopada, 2024
Mniej zwolnień z kas fiskalnych
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej w dużej mierz...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down