Sprawdź jak działa i wygląda Comarch ERP XT

Jak zaprogramować podatki, czyli ryczałtowa forma opodatkowania w branży IT

7 czerwca, 2023
Krzysztof Niemiec
Jak zaprogramować podatki, czyli ryczałtowa forma opodatkowania w branży IT
Opodatkowanie ryczałtem stało się bardzo popularne po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się on w branży IT, dla której to stawka podatku została zmniejszona do 12%, a w niektórych przypadkach 8,5%. Oto co powinieneś wiedzieć o ryczałcie w porównaniu z innymi formami opodatkowania.

Bez kosztów, ulg i kwoty wolnej…

W pierwszej kolejności powinieneś wiedzieć, że wybierając tę formę opodatkowania:

opodatkowujesz przychód – koszty prowadzenia biznesu nie wpłyną zatem na wysokość podatku;
pozbawisz się możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem;
nie korzystasz z kwoty wolnej od podatku;
nie skorzystasz z ulg np. IP BOX.

Ryczałt polega na opodatkowaniu przychodu, a nie dochodu. Pojęcia te wydają się tożsame, ale takie nie są. Przychód to kwota jaką wykazujesz na wystawianej fakturze. Dochód natomiast to wartość, jaka powstaje poprzez odjęcie od przychodu kosztów (tzw. kosztów uzyskania przychodu). Chcąc opodatkowywać dochód (a zatem z uwzględnieniem kosztów) masz do wyboru albo skalę podatkową (dwie stawki 12% i 32%) albo podatek liniowy (stała stawka 19%).

Najczęściej w kosztach przedsiębiorców z branży IT znajdą się wydatki na samochód, sprzęt komputerowy, czy biuro (papier do drukarki, toner, najem lokalu, media – w tym za Internet). Często jednak wydatki te nie są bardzo wysokie. Nie kupujesz co miesiąc nowego sprzętu, a pracę możesz wykonywać we własnym mieszkaniu, co powoduje, że koszty są znikome i nie wpływają efektywnie na wartość płaconego przez Ciebie podatku na skali podatkowej czy podatku liniowym.

Wybierając ryczałt nie rozliczysz się też wspólnie z małżonkiem (ale w przypadku podatku liniowego również z tego nie skorzystasz). Może to mieć znaczenie w przypadku, gdy małżonek nie pracuje lub osiąga bardzo niskie dochody. Wówczas stawkę 12% (taka obowiązuje też na skali podatkowej) zapłacisz, jeżeli wspólnie Wasze dochody nie przekroczą 240 000 w danym roku. Powyżej tej wartości stawka rośnie do 32%.

Kolejnym minusem jest to, że nie skorzystasz z kwoty wolnej, również dostępnej tylko na skali podatkowej (na podatku liniowym nie masz kwoty wolnej). Kwota wolna wynosi 30 000 zł.

Również większość ulg nie jest dostępnych na ryczałcie. Wyjątkiem jest tutaj ulga na dzieci.

Pewnie zastanowisz się, że skoro tyle jest minusów, to dlaczego warto wybrać ryczałt? Zaraz to pokażę na przykładzie, ale najpierw muszę Ci wyjaśnić inny parapodatek, który będziesz płacił – mianowicie składkę zdrowotną

Składka zdrowotna

Zmiany wprowadzone Polskim Ładem powodują, że nie tylko wysokość opodatkowania podatkiem dochodowym lub ryczałtem musisz brać pod uwagę przy wyborze formy opodatkowania. Dodatkowo będziesz musiał opłacać składkę zdrowotną.

W przypadku zasad ogólnych składka wynosi 9% dochodu, przy podatku liniowym 4,9% dochodu…, a przy ryczałcie określona jest w stałej wartości (w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie[1]). W 2023 roku wysokość składki zdrowotnej na ryczałcie wynosiła:

376,16 zł miesięcznie – jeżeli przychody nie przekroczyły kwoty 60 000 zł w skali roku,
626,93 zł miesięcznie – jeżeli przychody mieściły się przedziale od 60 000 zł do 300 000,
1128,48 zł miesięcznie – jeżeli przychody przekroczyły 300 000 zł.

Zwróć uwagę, że składkę zdrowotną w przypadku skali podatkowej czy podatku liniowego płacisz od dochodu! Przyjmijmy, że Twoje przychody mieszczą się w środkowym przedziale (np. miesięcznie przychów 20 000 zł). W przypadku skali podatkowej większą składkę zdrowotna zapłacisz już w sytuacji gdy dochód przekroczy 6 966 zł, a przy podatku liniowym przy dochodzie 12 795 zł.

Ślub ma znaczenie

Pani Anna jest programistą. Osiąga przychód w wysokości 20 000 zł miesięcznie. Koszty prowadzenia działalności to 4 000 zł miesięcznie (i tak dużo). Czyli osiąga dochód roczny w wysokości 240 000 zł. Pani Anna za 2023 rok zapłaci[2]:

na skali podatkowej (stosując kwotę wolną od podatku): PIT w wysokości 33 840 zł plus składkę zdrowotną 17 280 zł, co daje kwotę: 51 120 zł;
na podatku liniowym (w stawce 19%, bez kwoty wolnej) – PIT w wysokości 36 480 zł plus składka zdrowotna 9 408 zł, co daje łącznie kwotę 45 888 zł;
na ryczałcie (w stawce 12%, bez kwoty wolnej): ryczałt w wysokości 28 800 plus 7 523,16 zł składki zdrowotnej, co daje łącznie kwotę 36 323,16 zł.

W powyższym przykładzie przyjąłem, że Pani Anna rozlicza się sama. Sytuacja uległaby jednak zmianie, gdyby Pani Anna był mężatką. Wówczas opłacalność ryczałtu byłaby zależna od tego, jaki dochód osiąga małżonek. W przypadku braku dochodów bardziej opłacalna okazałaby się skala podatkowa. Jeżeli jednak dochód przekroczyłby 30 000 to w naszym przykładzie Pani Anna wraz z małżonkiem zapłaciłaby większą kwotę niż przy ryczałcie.

Problem ze stawkami

Stawkę w ryczałcie ustalasz w oparciu o czynność jaką wykonujesz. Ustawa określa je w oparciu o tzw. kody PKWiU (czyli Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług). Jeżeli wiesz jaki kod należy przyporządkować Twoim usługom będziesz mógł odnaleźć go w ustawie. Jeżeli go tam nie znajdziesz, to stosujesz do usług stawkę 8,5%.

Przykładowo, jeżeli sprzedajesz licencje do swoich programów komputerowych to wówczas stawka wyniesie 15% (PKWiU 58.29.0.0), jeżeli świadczysz usługi związane z oprogramowaniem zastosujesz stawkę 12%, ale jeżeli świadczysz inne usługi, dla których PKWiU nie zostało podane – wówczas stawka wyniesie 8,5%.

Zwróć uwagę, że przyjąłem w przykładzie opodatkowanie ryczałtem w stawce 12%. Możesz się zastanawiać, dlaczego tak, skoro Twój kolega mówił Ci, że jest możliwość opodatkowania stawką 8,5%.

Niestety, ostatnimi czasy Minister Finansów kwestionuje możliwość stosowania niższej stawki w branży IT. Warto jednak postarać się o interpretację Głównego Urzędu Statystycznego, abyś miał pewność jaką stawkę możesz zastosować.

Algorytm postępowania

Nie mam prostej odpowiedzi na to w jaki sposób ustalić odpowiednią formę opodatkowania dla własnej działalności w branży IT.

Niestety podatki to nie kod binarny i nie sposób wskazać jednego algorytmu postępowania. Przyjąłby jednak, żebyś wybór formy opodatkowania rozpoczął od ryczałtu, a dopiero później porównał wyniki ze skalą podatkową. Duże znaczenie będzie miała wartość ponoszonych przez Ciebie kosztów oraz możliwość wspólnego rozliczenie z małżonkiem, o ile jego dochody są stosunkowo niskie. Wydaje się, że podatek liniowy dla branży IT nie będzie już dobrą alternatywą, chyba że planujesz skorzystać z ulgi IP BOX, ale o tym napiszę innym razem.

Krzysztof Niemiec
Doradca podatkowy (nr wpisu 12043) w Kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci spółka partnerska. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego na UEK.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

21 maja, 2024
Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania
Jak zapewne wiesz, wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej formy opodatkowania. Pewnie już nawet przyzwyczaiłeś s...
Czytaj więcej ➔
13 maja, 2024
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności – najważniejsze informacje
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, pamiętaj, że możesz uzyskać wsparcie n...
Czytaj więcej ➔
29 kwietnia, 2024
Czy rejestracja do VAT-EU dotyczy Ciebie?
Czym jest VAT-UE? Czy muszę się rejestrować do transakcji wewnątrzunijnych, skoro jestem zwolniony podmiotowo? Po co mi ...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down