Jak profesjonalnie zarządzać małą firmą?

14 grudnia, 2018
Redakcja Comarch ERP XT
Jak profesjonalnie zarządzać małą firmą?
Prowadząc własną działalność gospodarczą, trzeba angażować się w jej funkcjonowanie 24 godziny na dobę. Posiadanie firmy oznacza sporo zadań jak i nowe wyzwania każdego dnia. Dlatego warto spojrzeć z boku na codzienne obowiązki, a czynności pochłaniające czas usprawnić, tak aby dobę wykorzystać jak najlepiej dla firmy i dla siebie.

W przypadku sektora mikroprzedsiębiorstw na głowie właściciela ciąży wiele obowiązków. Nie ma tutaj pracownika odpowiedzialnego za fakturowanie, brakuje magazyniera, osoby pilnującej stanów, próżno szukać też asystentki układającej plany urlopowe. Niemal cały ciężar związany z prowadzeniem firmy spoczywa na barkach właściciela.

A jednak nie działa to zniechęcająco – pod koniec 2017 roku padł rekord zarejestrowanych w REGON jednoosobowych działalności gospodarczych. Już ponad 3 mln osób musi samodzielnie zmagać się ze wszystkimi kwestiami związanymi z ich biznesem. Oznacza to, że codziennie miliony przedsiębiorców starają się przypomnieć sobie najważniejsze terminy, szukają miejsca na przechowywanie dokumentacji czy też krążą między biurem a magazynem, żeby być na bieżąco ze stanami. Do tego płatnicy podatku VAT muszą pamiętać o wysłaniu JPK i innych aspektach związanych z podatkami, rozliczeniami i resztą biurokracji.

Do budowania potrzebne są narzędzia

Pomocne w codziennej pracy mają być różnego rodzaju narzędzia dostępne online. Dzięki nim można zmierzyć czas pracy, znaleźć program do fakturowania, zadbać o pomocnika w kwestii sklepu internetowego czy też wspomóc się zatrudnieniem księgowej. Jednak każde z tych narzędzi bądź form pomocy generuje dodatkowe koszty, w rzeczywistości nie odciążając zbytnio przedsiębiorcy. Nadal musi on bowiem pamiętać o włączeniu jednego, drugiego, a następnie trzeciego programu, a na koniec fizycznie odwiedzić księgowość, żeby złożyć dokumenty i dopytać o pozostałe terminy.

Comarch ERP XT, czyli lepsze działanie firmy

Wiele osób prowadzących mały biznes funkcjonuje na rynku w przekonaniu, że potężne programy obsługujące niemal każdy aspekt działania firmy są zarezerwowane dla dużych korporacji, zatrudniających setki pracowników. Jednak rozwój techniki oraz wsłuchanie się w potrzeby firm przyniosło niezbędne zmiany.

Ich efektem jest system Comarch ERP XT, który usprawnia działanie nawet jednoosobowej działalności gospodarczej. Jak to działa? Przede wszystkim system ułatwia przepływ informacji, ponieważ nie ma konieczności migracji wiadomości z jednego narzędzia na drugie. Wprowadzając dane do faktury, którą potem należy wysłać księgowemu, nie trzeba tworzyć kopii czy pilnować numeracji.

System zadba o to sam, a gotowe informacje dotyczące kontrahentów oraz sprzedawanych produktów bądź usług zapisywane są w pamięci narzędzia. To oznacza znaczne usprawnienie całego procesu, zminimalizowanie błędów i odciążenie pamięci osoby wprowadzającej dane. Co więcej, wszystko dostępne jest z poziomu nie tylko komputera, ale też telefonu – dzięki aplikacji mobilnej. Żeby sprawdzić ostatnią fakturę albo znaleźć NIP kontrahenta wystarczy sięgnąć do kieszeni po smartfon.

Automatyczne JPK i stany magazynowe

Podobnie system ten działa w przypadku kwestii podatkowych. Wprowadzając do programu rejestry zakupów i sprzedaży, prowadząc księgę rozchodów i przychodów, a także ewidencjonując pracowników oraz ich wynagrodzenia, system automatycznie wyśle do urzędu skarbowego deklarację VAT-7. Dodatkowo co miesiąc można bez problemu wygenerować zestaw informacji o operacjach gospodarczych za dany okres, czyli JPK.

Automatyka odgrywa również znaczącą rolę w kontroli stanów magazynowych. Z Comarch ERP XT można usprawnić przeprowadzenie inwentaryzacji oraz włączyć możliwość blokady oferowania towarów, których nie ma w danej chwili w magazynie. Sama sprzedaż może odbywać się w sklepie internetowym, stworzonym wyjątkowo szybko w intuicyjnym programie.

Czy to program dla mnie?

Na koniec pytanie, które zawsze pada przed decyzją o zakupie. Czy właśnie ten program sprawdzi się w mojej firmie? W przypadku programu Comarch ERP XT zakres możliwości jest spory. To zrozumiałe, że sprawdzenie użyteczności każdej funkcji wymaga czasu. Dlatego na początek Comarch ERP XT pozwala na skorzystanie z pełnej funkcjonalności systemu do 10 dokumentów w okresie próbnym. Podczas niego możemy dobrze zapoznać się z panelem startowym, zaprzyjaźnić z interfejsem zarówno w pełnej wersji, jak i w aplikacji mobilnej dostępnej w sklepie Google oraz w App Store. Na początku pomoże także samouczek oraz wprowadzające materiały wideo na YouTube.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

10 lipca, 2024
Spółka z o.o.  – jak optymalnie wypłacić pieniądze
Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. ma swoje wady i zalety. Jednym z powodów oporu przedsiębiorców do wybran...
Czytaj więcej ➔
5 lipca, 2024
Kasa fiskalna w działalności gospodarczej
Jednym z obowiązków, który może dotyczyć też i Ciebie, jest konieczność ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrujące...
Czytaj więcej ➔
5 czerwca, 2024
Wakacje od ZUS już wkrótce. Kogo będą dotyczyć?
Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów w wiosną tego roku. Przep...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down