Indywidualna interpretacja podatkowa to oficjalne stanowisko organu podatkowego na temat sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przypadku ściśle określonych okoliczności, przedstawionych przez podatnika lub inną zainteresowaną osobę. Co jest przedmiotem interpretacji indywidualnej? Może chodzić tutaj o różne rodzaje podatków w tym VAT, CIT czy PIT. Tym samym każdy, kto chce uzyskać pewność co do prawidłowości swojego rozumienia przepisów prawa podatkowego czy sposobu rozliczania podatku, może złożyć wniosek o podatkową interpretację do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Podstawą prawną wydawania interpretacji jest przede wszystkim: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa oraz Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 grudnia 2020 roku w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.
Urząd sprawdzi wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej i jeśli wszystko będzie wypełnione prawidłowo, to wyda interpretację obejmującą informację o zakresie i sposobie stosowania prawa podatkowego w tej konkretnej sprawie. Taka interpretacja ma za zadanie dać podatnikowi pewność, że jego działania są zgodne z prawem, a jeżeli organ podatkowy w późniejszym czasie zmieni swoje stanowisko, to podatnik, który działał zgodnie z wydaną dla niego interpretacją, jest chroniony. O zmianie, wygaśnięciu czy uchyleniu interpretacji urząd informuje podatnika za pośrednictwem postanowienia.
We wniosku muszą znaleźć się przede wszystkim wszystkie dane wnioskodawcy oraz wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego (stanów faktycznych), czyli zdarzenia, które się już wydarzyło lub zdarzenia przyszłego (zdarzeń przyszłych), czyli takiego, które dopiero planujesz zrealizować oraz pytania (pytań), na które chcesz uzyskać odpowiedź.
Musisz w nim zawrzeć również swoje jednoznaczne stanowisko w sprawie i oświadczyć, że poruszana sprawa w dniu złożenia wniosku o interpretację nie jest w trakcie toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej, a także że sprawa nie została rozstrzygnięta w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.
Indywidualna interpretacja podatkowa jest jedynie informacją, dlatego w rzeczywistości nie jest tak naprawdę wiążąca dla fiskusa. Jeśli więc sytuacja podatnika ulegnie zmianie lub wniosek nie odzwierciedlił dokładnie wszystkich istotnych okoliczności, interpretacja może nie mieć zastosowania.
Interpretacja podatkowa chroni zatem podatnika tylko w przypadku konkretnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Wiele w tym przypadku zależy jednak od konkretności opisu zdarzenia oraz od przedstawienia swojego stanowiska w sprawie organom podatkowym. Niestety zdarza się tak, że pomimo wydanej indywidualnej interpretacji podatkowej fiskus w czasie ewentualnej kontroli stwierdzi, że interpretacja nie może pełnić roli ochronnej. Jakie jest tego uzasadnienie?
Przy kwestii ochronnej interpretacji podatkowej trzeba uwzględnić przede wszystkim to, że organ kontrolujący podatnika nie jest tym samym organem, który wydał interpretację, jednak to on ocenia prawidłowość opisu wszystkich ważnych elementów mogących wpływać na określenie skutków podatkowych konkretnego zdarzenia, które to opisał we wniosku podatnik.
W takiej sytuacji może się zdarzyć, że według organu podatkowego przeprowadzającego kontrolę, organ wydający interpretację nie dysponował pełną wiedzą, co do zdarzenia, dlatego jego interpretacja nie może zostać uznana za właściwą. Organ kontrolujący może wtedy stwierdzić nieprawidłowości podatkowe i dodatkowo zakwestionować interpretację, pozbawiając podatnika jej ochronnego charakteru.
Dlatego w sytuacji, kiedy składasz wniosek o indywidualną interpretację podatkową, przyłóż się niezwykle starannie do opisu zdarzenia i własnego stanowiska w sprawie, nie pomijając najdrobniejszych szczegółów – nawet tych zdawać by się mogło całkowicie pobocznych. A następnie realizuj całą transakcję w taki sposób, aby wszystko przebiegało tak, jak zostało to opisane, a przedstawiony we wniosku stan faktyczny czy zdarzenie przyszłe było takie jak stan faktyczny przeprowadzonej transakcji.
Drodzy Klienci z dniem 12 maja 2025 nastąpi zmiana regulaminu Comarch ERP XT. Zapoznaj się z nową wersją regulaminu.
Drodzy Klienci z dniem 12 maja 2025 nastąpi zmiana regulaminu Comarch ERP XT. Zapoznaj się z nową wersją regulaminu.