Sprawdź jak działa i wygląda Comarch ERP XT

Czy ryczałt to najlepsza forma opodatkowania dla branży budowlanej?

28 czerwca, 2023
Krzysztof Niemiec
Czy ryczałt to najlepsza forma opodatkowania dla branży budowlanej?
Branża budowlano-remontowa jest zróżnicowana zarówno zakresem świadczonych usług (np. usługi murarskie, montażowe czy wykończeniowe), jak i środkami, które są wykorzystywane do ich realizacji (np. zatrudnienie pracowników zamiast podwykonawców, praca na towarach własnych zamiast klienta). W tym artykule wskażemy, dlaczego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest najlepszą formą opodatkowania działalności remontowo-budowlanej i w jakich okolicznościach warto go wybrać.

Ryczałt

W pierwszej kolejności powinieneś wiedzieć, że wybierając ryczałt:

opodatkowujesz przychód – koszty prowadzenia biznesu nie wpłyną zatem na wysokość podatku;
pozbawisz się możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem;
nie korzystasz z kwoty wolnej od podatku.

Ryczałt polega na opodatkowaniu przychodu, a nie dochodu. Dochód to wartość, jaka powstaje poprzez odjęcie od przychodu wydatków związanych z tą działalnością (tzw. kosztów uzyskania przychodu).

Co to oznacza dla Ciebie? Jeżeli w ramach swoich usług ponosisz spore (powyżej 72% przychodów) koszty np. zapewniasz towar czy zatrudniasz pracowników, to ryczałt niekoniecznie musi Ci się opłacać. Wydatki te nie wpłyną bowiem na wartość płaconego przez Ciebie podatku.

Ponoszenie sporych kosztów jest rekompensowane przez stawkę ryczałtu, która dla usług budowlanych wynosi tylko 5,5%.

Dodatkowo wybierając ryczałt zapłacisz stałą stawkę składki zdrowotnej, której wysokość będzie zależała od osiąganych przez Ciebie przychodów. I tak, jeżeli Twój roczny przychód z działalności nie przekroczy:

  • 60 000 zł – miesięcznie zapłacisz składkę w wys. 376,16 zł (wartości podane dla 2023 r.);
  • 60 000 zł – 300 000 zł – miesięcznie zapłacisz składkę w wys. 626,93 zł;
  • powyżej 300 000 zł – miesięcznie zapłacisz składkę w wys. 1128,48 zł.

Łatwo zatem obliczyć, że osiągając w miesiącu przychód w wysokości 20 000 zł, zapłacisz: 1 100 zł podatku i 626,93 zł składki zdrowotnej. Dla uproszczenia nie uwzględniono odliczenia od przychodu połowy zapłaconej składki zdrowotnej. Zatem łącznie obciążenia te wyniosą 1 726,93 zł – pomijam składki na ubezpieczenia społeczne. Wiedz jednak, że te będziesz musiał zapłacić w tej samej wysokości bez względu na to jaką formę opodatkowania wybierzesz.  

Więcej na temat Ewidencji Ryczałtowej Online przeczytasz na stronie Comarch ERP XT.

Skala podatkowa i podatek liniowy

W przypadku podatku liniowego i skali podatkowej, podatek zapłacisz od dochodu.  Dodatkowo zapłacisz także składkę zdrowotną. W przypadku tych form opodatkowania, ją oblicza się od osiągniętego dochodu, czyli inaczej jak w przypadku ryczałtu. Wynosi dla skali podatkowej 9% dochodu, a dla podatku liniowego 4,9% dochodu. Wróćmy zatem do obliczeń.

Załóżmy, że ponosisz koszty w wysokości 10 000 zł miesięcznie. Czyli Twój dochód wyniesie 10 000 zł. W związku z tym zapłacisz:

  • 2 390,00 zł (1900 zł podatku i 490 zł składki zdrowotnej) – w przypadku podatku liniowego;
  • około 2 100,0 zł (1 200 zł podatku i 900 zł składki zdrowotnej) – w przypadku skali podatkowej, przy opodatkowaniu stawką 12% (tutaj różnica może być spowodowana zastosowaniem kwoty wolnej od podatku, czy zastosowaniem stawki 32%).

Jak łatwo zauważyć, brak możliwości rozliczenia kosztów na ryczałcie w wartości 50% przychodów i tak powoduje, że ryczałt jest bardziej opłacalny. Duże znaczenie ma tutaj opodatkowanie składką zdrowotną liczoną od dochodu (na skali) oraz stawką (19% na podatku liniowym). 

Optymalizacja

Wiesz już dlaczego ryczałt w usługach budowlanych jest bardzo popularny.  Zastanówmy się czy jest szansa jeszcze bardziej go uatrakcyjnić.

Jak pamiętasz koszty działalności nie wpływają na wartość płaconego podatku. To oznacza, że powinieneś tak kształtować swój biznes, byś pracował na materiałach klienta, wykonywał usługi bez podwykonawców lub w porozumieniu z nimi, ale działającymi na własny rachunek.

Przykładowo – klient zleca Ci ułożenie płytek. Jeżeli umówisz się z nim, że koszty kleju, silikonu, akrylu tynku czy gładzi, ponosi on, to wprawdzie będziesz miał mniejszy przychód, ale za to zapłacisz mniejszy podatek. Jeżeli do wylania fundamentu potrzebujesz koparki, to jej koszt powinien ponieść klient, itp.

Nie oznacza, to że zawsze będzie to najbardziej opłacalne rozwiązanie. Przykładowo może się okazać, że w hurtowni masz duże rabaty, które częściowo zniwelują Ci większe opodatkowanie, a będziesz bardziej konkurencyjny na rynku – klienci nie będą musieli wówczas tracić czasu na zakupy. To już jednak zależy od konkretnej sytuacji.

Może się także okazać, że w danym roku będziesz ponosił duże koszty – np. wymieniasz park maszynowy. Jeżeli nie będziesz musiał ich amortyzować i rozliczysz je w danym roku, to może się okazać, że warto zmienić ryczałt na zasady ogólne lub podatek linowy, chociażby na ten jeden rok.

Pamiętaj jednak, że mimo iż wybrałeś ryczałt i nie rozliczasz kosztów, to masz obowiązek posiadać faktury dokumentujące Twoje zakupy.  

Kiedy ryczałt się nie opłaca?

W sumie powinieneś już się domyślić odpowiedzi. Zasadniczo ryczałtu nie wybierze przedsiębiorca, który ma bardzo duże przychody, ale średni dochód. Na przykład monter klimatyzacji, rekuperacji czy pompy ciepła, którego przychody z jednej inwestycji mogą wynieść 80 000 – 100 000 zł. Jednak koszty jakie ponosi wynoszą około 75-80% tej wartości. W takim przypadku ryczałt byłby dla niego mniej korzystny niż podatek liniowy.

Wybór formy opodatkowania

Jak zatem widzisz ustalenie najbardziej opłacalnej formy opodatkowania zależy od kliku czynników i nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Składa się na to kilka czynników takich jak zakres świadczonych usług, sposób organizacji firmy, współpraca z dostawami towarów itp.

Pamiętaj jednak, że wyboru formy opodatkowania nie wybierasz raz na zawsze. Możesz ją zmienić z początkiem każdego nowego roku – do 20 lutego. Niestety zła wiadomość jest taka, że wybranej w danym roku formy opodatkowania nie możesz zmienić.

Krzysztof Niemiec
Doradca podatkowy (nr wpisu 12043) w Kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci spółka partnerska. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego na UEK.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

21 maja, 2024
Składka zdrowotna a zmiana formy opodatkowania
Jak zapewne wiesz, wysokość składki zdrowotnej zależy od wybranej formy opodatkowania. Pewnie już nawet przyzwyczaiłeś s...
Czytaj więcej ➔
13 maja, 2024
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności – najważniejsze informacje
Jeżeli jesteś osobą bezrobotną i myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, pamiętaj, że możesz uzyskać wsparcie n...
Czytaj więcej ➔
29 kwietnia, 2024
Czy rejestracja do VAT-EU dotyczy Ciebie?
Czym jest VAT-UE? Czy muszę się rejestrować do transakcji wewnątrzunijnych, skoro jestem zwolniony podmiotowo? Po co mi ...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down