25 mld zł trafi do mikrofirm w ramach Tarczy Finansowej

9 kwietnia, 2020
Redakcja Comarch ERP XT
25 mld zł trafi do mikrofirm w ramach Tarczy Finansowej

Pomoc dla polskich firm ruszyła.

Polski Fundusz Rozwoju uruchamia Tarczę Finansową dla firm i pracowników, którzy ucierpieli wskutek pandemii koronawirusa. Nowy program pomocowy w ramach Tarczy Antykryzysowej jest skierowany do ponad 670 tys. polskich przedsiębiorstw, łącznie to 100 mld zł, z czego nawet 60 mld zł to środki bezzwrotne. Celem programu jest ochrona miejsc pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w trudnym okresie. Dla firm, które zatrudniają od 1 do 9 pracowników trafi 25 mld zł, z czego zakładana kwota środków bezzwrotnych to ok. 16 mld zł. Małe firmy będą miały szybki dostęp do pieniędzy w postaci prostych subwencji wypłacanych za pośrednictwem banków. Ma to zapobiec zatorom płatniczym, utracie płynności i konieczności zwalniania pracowników.

Kto może skorzystać?

Firmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników (bez samozatrudnionych), których roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro, które dotknął spadek przychodów o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku z COVID-19, objęte zakazem prowadzenia działalności z uwagi na restrykcje sanitarne.

Na jakich zasadach?

Maksymalna kwota subwencji zależy od skali spadku przychodów oraz liczby zatrudnionych i wynosić może do 324 tys. zł (średnio 70-90 tys. zł).

75% wartości subwencji może być bezzwrotne
25% wartości jest bezzwrotne pod warunkiem kontynuowania działalności w ciągu 12 miesięcy od jej udzielenia

Dodatkowe 50% subwencji jest bezzwrotne w zależności od poziomu utrzymania średniego zatrudnienia w okresie 12 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca zwolni swoich pracowników, wówczas zwróci odpowiednio wyższy procent subwencji. To silny bodziec do utrzymywania miejsc pracy. Reszta subwencji zwracana jest po 3 latach.

Na co pójdą środki?

Subwencja może być wykorzystana tylko i wyłącznie na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej – w szczególności wynagrodzeń pracowników. 25% może być przeznaczone na przedterminową spłatę kredytów. Subwencja ma również proste zabezpieczenie – np. wekslowe.

Produkty przeznaczone dla mikrofirm są łatwo dostępne w kanałach elektronicznych wybranych banków komercyjnych z wykorzystaniem oświadczeń beneficjentów.

Jak wnioskować o subwencje?

Finansowanie mikro przedsiębiorstw będzie dostępne prosto i szybko wypłacane za pośrednictwem banków. Tarcza Finansowa będzie uruchomiona w kwietniu br. i będzie obsługiwana w ramach bankowości elektronicznej przez wybrane banki, których lista będzie udostępniona na stronie www.pfr.pl.
Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

10 lipca, 2024
Spółka z o.o.  – jak optymalnie wypłacić pieniądze
Prowadzenie działalności w formie spółki z o.o. ma swoje wady i zalety. Jednym z powodów oporu przedsiębiorców do wybran...
Czytaj więcej ➔
5 lipca, 2024
Kasa fiskalna w działalności gospodarczej
Jednym z obowiązków, który może dotyczyć też i Ciebie, jest konieczność ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrujące...
Czytaj więcej ➔
5 czerwca, 2024
Wakacje od ZUS już wkrótce. Kogo będą dotyczyć?
Projekt ustawy wprowadzający wakacje składkowe został oficjalnie przyjęty przez Radę Ministrów w wiosną tego roku. Przep...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down