Fakturowanie           |           Księgowość           |           Magazyn

M
Zarządzaj firmą przez telefon PobierzPobierz
M
Zarządzaj firmą online na tym urządzeniu
Pobierz aplikacje
PobierzPobierz

Fakturowanie online

Z Comarch ERP XT fakturę wystawisz nawet w 10 sekund. Wystarczy wcześniej dodać kontrahenta poprzez podanie numeru NIP (reszta danych automatycznie jest zaciągana z bazy GUS). Wystawienie faktury polega na dodaniu nazw produktów lub usług. Kolejnym krokiem jest już tylko błyskawicznie wysłanie faktury do klienta. Fakturowanie poprzez aplikacje Comarch ERP XT jest proste, wygodne i bezpieczne.

Czym jest faktura VAT?

Faktura VAT to podstawowy dokument sprzedażowy każdego przedsiębiorcy. Faktura potwierdza transakcję między współpracującymi ze sobą stronami. Wystawienie i przekazanie faktury kontrahentowi powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Kiedyś funkcjonowała wyłącznie w formie papierowej, dziś w przeważającej części to dokument elektroniczny. Co ważne, obecnie nie ma obowiązku drukowania i podpisywania faktury, jeśli mamy możliwość wysłania jej elektronicznie.

Prawidłowa faktura VAT musi zawierać następujące informacje:

 • datę wystawienia,
 • kolejny numer jednoznacznie identyfikujący dokument,
 • nazwę i adres podatników oraz ich numery identyfikacyjne
  (np. NIP) na potrzeby podatkowe,
 • datę wykonania usługi/dostarczenia towaru,
 • pełną nazwę towaru lub usługi, 
 • miarę dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę netto jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku,
 • kwoty wszelkich Upustów lub obniżek cen,
 • wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług,
 • stawkę podatku,
 • sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,
 • kwotę należności ogółem (brutto)

W przypadku programu Comarch ERP XT nie musisz martwić się o poprawność wystawianych dokumentów, program zawsze działa zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak wygląda faktura w Comarch ERP XT?

Oprócz podstawowej faktury VAT w programie ERP XT wystawiać można także m.in. faktury VAT marża, Pro-formy, faktury zaliczkowe oraz faktury walutowe. Czym się one charakteryzują?

 • Faktura VAT marża – to także dokument sprzedaży, różni się on jednak od zwykłej faktury podatkiem.  W przypadku wystawienia takiego dokumentu podatek od towarów lub usług liczony jest od marży, a nie od całej wartości sprzedaży. W przypadku faktur VAT marża nie ma prawa do odliczenia podatku VAT z faktury zakupu.
 • Faktura proforma – dokument nie jest dokumentem handlowym. Proforma traktowana jest wyłącznie jako zapowiedź lub propozycja dokonania sprzedaży. Na jej podstawie kupujący może dokonać płatności co poprzedza przekształcenie proformy do faktury VAT.
 • Faktura zaliczkowa – w odróżnieniu od faktury VAT jest to dokument, który rejestruje otrzymanie zaliczek na poczet końcowej płatności od kontrahenta. Przedsiębiorca zobowiązany jest do wystawienia faktury zaliczkowej do 15 dni od otrzymania zaliczki. Na podstawie faktury zaliczkowej lub wielu faktur zaliczkowych wystawiana jest faktura finalna.
 • Faktura walutowa – dokument taki jak faktura VAT, ale wystawiona w innej walucie niż PLN. Zazwyczaj używana w obrocie poza granicami Polski, dla kontrahentów zagranicznych. Warto zwrócić uwagę, że przy wystawianiu takiego dokumentu kwoty podawane są zarówno w walucie obcej jak i w PLN.

Rachunki i paragony

Oprócz dokumentów faktur w programie Comarch ERP XT można także ewidencjonować sprzedaż na podstawie rachunków, czyli uproszczonego rodzaju sprzedaży oraz sprzedaż detaliczną na podstawie paragonów. Przy sprzedaży detalicznej konieczne jest wydrukowanie paragonu fiskalnego za pomocą urządzeń fiskalnych. Program Comarch ERP XT jest zintegrowany z urządzeniami fiskalnymi i terminalami płatniczymi.

Dla firm zajmujących się sprzedażą detaliczną przygotowaliśmy dodatkowy moduł o nazwie POS  – dedykowany na urządzenia mobilne (smartfony i tablety) do wygodniejszej obsługi klienta detalicznego.

Szybkie fakturowanie

Dzięki systemowi Comarch ERP XT oszczędzisz czas na wykonywanie podstawowych czynności. Wystawienie faktury sprzedaży zwykle zajmuje mniej niż 10 sekund, a po wystawieniu faktury wyślesz ją mailowo do swojego kontrahenta jednym kliknięciem. Wystawianiu faktur pomaga także mobilna aplikacja na telefony z systemami Android i iOS.

Wykorzystując najnowsze technologie wprowadziliśmy w programie szereg dodatkowych usprawnień pracy:

 • Pracując na aplikacji mobilnej możliwe jest dodawanie towarów na fakturę poprzez odczytywanie ich kodów kreskowych za pomocą kamery telefonu.
 • W wielu miejscach w programie stosowane są automatyczne podpowiedzi. Podpowiadane są nie tylko najczęściej używane wydruki, aby ustawić je domyślnymi, ale też najczęściej wybierane funkcje w programie, aby ustawić je na pulpicie programu.
 • System pilnuje także i przypomina o ważnych terminach, jak chociażby wysyłce deklaracji VAT do Urzędu Skarbowego.
 • Program posiada wbudowaną wymianę danych z systemami bankowości elektronicznej, zarówno za pomocą plików jak i automatycznych webserwisów. Dzięki temu można wysłać paczkę przelewów do systemu bankowego oraz zaczytać wyciągi bankowe do programu ERP.
 • Dobrze wiemy, jak ważna dla przedsiębiorcy jest identyfikacja jego marki. Dlatego do programu wprowadzony został edytor wydruków i szablonów maili. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie swojego własnego, unikalnego wydruku dokumentów sprzedaży zawierające np. logo firmy. Również maile, wysyłane automatyczne z systemu mogą być personalizowane.

Dodawania faktur i dokumentów kosztowych

Fakturowanie to nie tylko sprzedaż, to również zakupy. Faktura zakupu, czy też faktura kosztowa, to dokument wprowadzany do programu w celu ewidencji kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Jej zawartość niewiele różni się od faktury sprzedaży, ale musi zawierać też numer zewnętrzny, jaki widnieje na niej od naszego dostawcy lub usługodawcy.

W Comarch ERP XT istnieje możliwość dodania faktur zakupu w sposób automatyczny. Dzięki wykorzystaniu narzędzia Comarch OCR dodanie faktury zakupu jest szybkie i proste. Wystarczy wskazać plik z dysku (jpeg lub pdf) w przypadku aplikacji www lub zrobić zdjęcie faktury w przypadku aplikacji na urządzenia mobilne. Program sam rozpoznaje kontrahenta, daty oraz wartości z faktury i sam wprowadza je na dokument wewnątrzsystemowy. Przedsiębiorcy pomoże to w szybkim wczytaniu dokumentów do systemu, a księgowej do rejestru VAT.

Warto zaznaczyć, że narzędzie Comarch OCR jest dostępne w wielu pakietach, które można dostosować do swoich potrzeb. Dodatkowo każdy otrzymuje możliwość zeskanowania 20 dokumentów co miesiąc całkowicie bezpłatnie.

Zarządzaj Magazynem z ERP XT

Dowiedz się więcej

Wystaw pierwszą fakturę!

Załóż konto

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność
do 10 dokumentów bez opłat