Sprawdź jak działa i wygląda Comarch ERP XT

M Zarządzaj firmą przez telefon

Sprawdź jak działa i wygląda Comarch ERP XT

5 rzeczy, które warto sprawdzić zanim wybierzesz księgowego

13 Dec, 2019
Monika Bać

Rozliczenia z urzędem skarbowym, obliczenia podatków, a także składanie deklaracji to nie jedyne czynności podatkowo-księgowe, które musi wykonywać każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. Zamiast poświęcać czas na prowadzenie rachunków i rozliczeń powierz te czynności specjalistom. Pomoc księgowa w tym wypadku jest nieoceniona. Nie tylko pozwoli Ci zaoszczędzić czas na prowadzenie działań, które faktycznie przynoszą Twojej firmie pieniądze, ale również pomoże zoptymalizować podatki. Od czego zatem zacząć szukanie odpowiedniego księgowego i na co zwrócić uwagę?

Doświadczenie

Jednym z najważniejszych aspektów na jaki warto zwrócić uwagę to doświadczenie księgowego. Obecnie często biura rachunkowe specjalizują się w danej branży. Znajomość sposobów optymalizacji podatków jest tak obszernym zagadnieniem, że ciężko jest być specjalistą w każdej dziedzinie. Warto zatem upewnić się, czy osoba której chcemy powierzyć swoje rozliczenia podatkowe ma odpowiednie kompetencje i czy zna branże w jakiej funkcjonuje nasza firma. Dodatkowo dopytaj potencjalnego księgowego czy bierze udział w szkoleniach lub kursach księgowych aktualizujących zdobytą wiedzę.

Rekomendacje

Większość przedsiębiorców poszukiwanie dobrego biura rachunkowego (lub księgowej) dla swojej firmy rozpoczyna od zdobycia kontaktu wśród znajomych. Rekomendacje od osób, które znamy są przekonują nas najbardziej nie tylko w tej kwestii.  Jeśli znajomy przedsiębiorca jest zadowolony z usług konkretnego księgowego, nie ma problemów podczas kontroli i współpracuje z biurem już od dłuższego czasu, to jest duże prawdopodobieństwo, że my również będziemy zadowoleni.

Jeżeli jednak nie udało Ci się pozyskać rekomendacji wśród znajomych lub chcesz sprawdzić jak inni klienci oceniają współprace z danych biurem rachunkowym, możesz skorzystać z zamieszczonych opinii w Internecie na portalach społecznościowych czy forach.

Ubezpieczenie OC

Przed nawiązaniem współpracy obligatoryjne jest sprawdzenie czy wybrane biuro rachunkowe posiada aktualną polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Koniecznie zweryfikuj to jeszcze przed nawiązaniem współpracy. Pamiętaj, że odpowiedzialność za błędy podatkowe Twojej firmy ciąży na Tobie, a nie księgowej. Dlatego tak ważne jest dodatkowe zabezpieczenie się zarówno Biura jak i Ciebie na wypadek powstałych ewentualnych błędów.

Księgowość tradycyjna czy online

Zanim podejmiesz współpracę z księgową zastanów się, jaka forma współpracy byłaby odpowiednia właśnie dla Ciebie. Jeszcze do niedawna wybór księgowego był determinowany przez lokalizację siedziby księgowej, aby móc szybko dostarczyć niezbędne dokumenty. Obecnie czynnik ten traci znaczenie, gdyż większość spraw można załatwić online lub telefonicznie. Nie mniej jednak jeśli zależy Ci na pomocy księgowej na miejscu, by mieć możliwość wglądu do dokumentów, podpisania ich oraz bezpośredni kontakt z księgowym to koniecznie poszukaj biura działającego w Twojej okolicy. Z drugiej strony, jeśli preferujesz kontakt drogą elektroniczną to masz pełną dowolność przy wyborze najlepszej księgowej dla Twojej firmy.

Oferowane usługi dodatkowe

Zanim wybierzesz biuro rachunkowe zapoznaj się z dokładną ofertą świadczonych usług przez biuro, a także już na początku ustal szczegółowy zakres współpracy. Księgowi często dodatkowo zapewniają merytoryczne wsparcie oraz doradztwo w różnorodnych kwestiach podatkowo-finansowych. Dopytaj czy biuro będzie reprezentować Cię w urzędach i sądach. Właściwy wybór dobrego księgowego to możliwość uzyskania fachowej pomocy jeszcze przez rozpoczęciem działalności.

Oprócz wsparcia merytorycznego, warto zwrócić również uwagę na aspekty techniczne. Niektórzy księgowi często udostępniają program do fakturowania, który jest zintegrowany z ich systemem. Integracja systemów daje możliwość pełnej obsługi dokumentów online. Dodatkowo jeśli skorzystasz z OCR umożliwiającej robienie zdjęć fakturom i automatyczne ich wprowadzanie do programu, zaoszczędzisz czas nie tylko sobie, ale i księgowej, która już nie będzie musiała wprowadzać dokumentów ręcznie. To niewątpliwie istotny czynnik zwiększający komfort waszej współpracy.

To najważniejsze kwestie na które warto zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe. Dlatego jeśli chcesz komuś powierzyć swoje rozliczenia to poświęć czas w wybór najlepszego księgowego dla Twojej firmy. Zadbaj o to, by obsługą księgową zajął się ktoś kompetentny i godny zaufania.

 

 

 

Monika Bać

Absolwentka kierunku Rachunkowość i Controlling na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Z firmą Comarch związana od 2016 roku. Na początku odpowiadała za wsparcie merytoryczne Klientów i Partnerów, a także przygotowywanie i prowadzenie szkoleń w obrębie modułów księgowych systemów Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XT. Obecnie zajmuje się sprzedażą rozwiązań Comarch ERP w chmurze.

Monika Bać

Absolwentka kierunku Rachunkowość i Controlling na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Z firmą Comarch związana od 2016 roku. Na początku odpowiadała za wsparcie merytoryczne Klientów i Partnerów, a także przygotowywanie i prowadzenie szkoleń w obrębie modułów księgowych systemów Comarch ERP Optima oraz Comarch ERP XT. Obecnie zajmuje się sprzedażą rozwiązań Comarch ERP w chmurze.